Nowe mieszkania coraz mniejsze, sprzedaż maleje, a ceny nie. Polacy chcą mieszkać w „kurnikach”?

2 tygodni temu

Eksperci zauważają, iż znacząco zmniejsza się liczba dostępnych nowych mieszkań. Są też one coraz mniejsze, natomiast ceny nie maleją, co prawdopodobnie jest skutkiem ciągłych ingerencji rządu w rynek.

– W sierpniu pułap 3 tysięcy sprzedanych lokali po raz kolejny jest dla deweloperów nieosiągalny. Co więcej, ta tendencja spadkowa w zakresie sprzedaży mieszkań deweloperskich utrzymuje się, a w biurach sprzedaży wyczuwalny jest pewien stan wyczekiwania na impuls, który będzie ponownie stymulować stronę popytową – powiedziała Katarzyna Kuniewicz, szefowa działu badań w Otodom Analytics cytowana przez money.pl.

W sierpniu na rynek trafiło ponad 3,6 tys. nowych mieszkań. To około 750 mniej, niż w lipcu i 800 mniej, niż rok wcześniej.

Ósmy miesiąc z rzędu liczba wprowadzeń jest większa od mieszkań sprzedanych. W Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i w Katowicach jest wyraźna nadpodaż mieszkań. Mimo tego, ich ceny znacząco nie zmalały.

W siedmiu największych miastach w Polsce dostępnych jest ponad 52 tys. nowych mieszkań. To o 50 proc. wynik wyższy, niż w ubiegłym roku.

– Zarówno kupujący, jak i firmy deweloperskie czekają na impuls z zewnątrz, który z powrotem będzie stymulował popyt – napisano w komunikacie cytowanym przez portal.

Zapewne chodzi o kolejny rządowy projekt, mający oficjalnie pomóc młodym, a w praktyce nakręcić spiralę cenową. W ten sposób zyskują deweloperzy, którzy mogą odpowiednio do dotacji podnieść cenę, banki które udzielają na nie kredytów i politycy, którzy dadzą się przekupić lobbystom deweloperskim.

Eksperci dostrzegają jedynie małe wyhamowanie w cenach. Od lipca w Trójmieście i we Wrocławiu nastąpił nieznaczny wzrost cen, zaś w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i w Łodzi nieznaczny spadek. Zmiany nie przekraczają jednak 1 proc..

– Przeciętne ceny mieszkań ustabilizowały się. Jednak nie mamy do czynienia z tak wyczekiwanymi przez klientów obniżkami – oceniła Kuniewicz.

– Ciekawym zjawiskiem jest wyraźnie widoczny mniejszy średni metraż mieszkań wprowadzanych do sprzedaży. To około 55 mkw. Należy zwrócić uwagę, iż mieszkania wprowadzone w sierpniu i we wrześniu są o 3-4 mkw. mniejsze niż lokale, będące już w ofercie. W rezultacie w ofercie deweloperów mamy mieszkania o powierzchni średnio 51-52 mkw., co najwidoczniej staje się nowym standardem na rynku pierwotnym – dodała.

Otodom Analytics wskazuje, iż Warszawa – mimo najlepszego wśród największych rynków – zanotowała spadki w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Sprzedaż mdm zmniejszyła się o 16 proc., zaś od sierpnia ubiegłego roku aż o prawie 50 proc..

money.pl / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne / fot. WikimediaImages / Pixabay

Post Nowe mieszkania coraz mniejsze, sprzedaż maleje, a ceny nie. Polacy chcą mieszkać w „kurnikach”? pojawił się poraz pierwszy w Kontrrewolucja.net.

Idź do oryginalnego materiału