Nowe oznakowanie puszek. Tak odróżnimy opakowania z kaucją

5 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


System kaucyjny w Polsce wejdzie w 2025 roku. Nowe przepisy wprowadzą obowiązkowe oznakowanie opakowań napojów, które pomoże nie tylko łatwo rozpoznać opakowania objęte kaucją, ale także ma być najważniejsze dla skutecznego odzyskiwania kaucji i zwiększenia poziomu recyklingu. Opracowano właśnie wytyczne dotyczące prawidłowego znakowania puszek objętych kaucją. Jak będzie wyglądać?


System kaucyjny w Polsce wejdzie w życie 1 października 2025 roku. Początkowo miało się to stać wraz z początkiem nowego roku - jednak po apelach producentów i sieci handlowych zdecydowano się dać więcej czasu w przygotowania do zmian.
A zmiany będą duże. System kaucyjny zostanie wprowadzony z trzymiesięcznym okresem przejściowym. Oznacza to, iż do końca 2025 roku będzie możliwość wprowadzania do sprzedaży napojów w opakowaniach niekaucyjnych, które pozostaną legalnie w obrocie do końca daty przydatności.


System kaucyjny. Nowe oznakowanie puszek


Opakowania kaucjonowane oraz nieobjęte kaucją będzie można odróżnić dzięki specjalnego logotypu systemu kaucyjnego opracowanego przez resort klimatu i środowiska. "Prawidłowe oznakowanie opakowań logotypem kaucji jest niezwykle istotne dla klientów, żeby nie mieli żadnych wątpliwości, iż dane opakowanie jest objęte system kaucyjnym i można odzyskać za nie wpłaconą kaucję" - twierdzi wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Reklama
Ujednolicenie sposobu oraz miejsca usytuowania logotypu ma ułatwić wyszukiwanie informacji na opakowaniu. "Jednolite oznakowanie puszek przyczyni się do większej efektywności zbierania opakowań po napojach, zwiększenia poziomu recyklingu i w konsekwencji do zamykania obiegu materiałowego" - zapewnia wiceministra.


Puszki w systemie kaucyjnym. Tak ma wyglądać oznaczenie


Niecały rok przed startem systemu kaucyjnego branża napojowych puszek aluminiowych zaprezentowała wytyczne dotyczące znakowania puszek kaucyjnych. Prace nad dokumentem koordynowała Fundacja RECAL.


"W nowych regulacjach pozostawiono przestrzeń do interpretacji" - zauważył Jacek Wodzisławski, prezes Fundacji RECAL. Chodzi m.in. o takie informacje jak minimalna wielkość logotypu systemu kaucyjnego, jego usytuowanie na opakowaniu, rodzaj czcionki czy wielkość pola ochronnego. Dokument ma pomóc w zbudowaniu efektywnego i spójnego systemu.


Wśród najważniejszych wytycznych dotyczących znakowania opakowań objętych kaucją znalazły się:
Rekomendowane minimalne wymiary logotypu systemu kaucyjnego to 8,3 mm wysokości i 11,7 mm szerokości; Oznakowanie systemu kaucyjnego na opakowaniu powinno znajdować się w okolicy indywidualnego kod EAN; Rodzaj wykorzystanego fontu to bezpłatny polski font o nazwie "Lato-bold".


System kaucyjny pod pewnymi warunkami


W przypadku puszek objętych kaucją możliwy będzie zwrot pobranych kaucji w wysokości 0,50 zł za każdą puszkę, pod warunkiem, iż opakowanie będzie niezgniecione oraz będzie posiadało logotyp systemu kaucyjnego.
Natomiast puszki po napojach bez oznaczenia kaucji zwracane będą poprzez żółty pojemnik, jak do tej pory. Dlatego widoczne i prawidłowe oznaczenie opakowań kaucyjnych będzie miało bardzo duże znaczenie m.in. w kontekście poziom zbiórki puszek w ramach systemu.
Idź do oryginalnego materiału