Nowe programy wsparcia przedsiębiorstw produkcyjnych

4 miesięcy temu

Najnowsza perspektywa unijnego wsparcia przewiduje całą gamę programów pomocowych. Prezentujemy te najważniejsze dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Dodatkowo pokazujemy z jakich odliczeń już teraz mogą korzystać przedsiębiorstwa produkcyjne w Polsce.

Niezależnie od tego czy jesteś dyrektorem dużej fabryki, konsorcjum czy założycielem małego przedsiębiorstwa produkcyjnego (start-upu) możesz liczyć na unijne wsparcie swojej działalności w postaci bezzwrotnej dotacji, albo też ulgi podatkowej. Obiema formami wsparcia zainteresowanych jest coraz więcej polskich przedsiębiorstw, choć część z nich grzęźnie w gąszczu informacyjnym i nie wie co wybrać. Spróbujmy więc uporządkować dostępne opcje, zwłaszcza, iż moment podjęcia decyzji jest już bliski. Być może choćby jeszcze w maju będzie można składać pierwsze wnioski na dotacje z nowej puli.

Zacznijmy od omówienia tego bezzwrotnego wsparcia

Procedura ubiegania się o dotacje, harmonogram składania wniosków zależne są od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji. Niektóre programy mają charakter krajowy inne regionalny. Dlatego poszukiwania adekwatnej formy dofinansowania warto zacząć od analizy mapy wsparcia i ustalenia jakie programy dostępne są w twoim regionie kraju.

Instytucje, które udzielają takiego wsparcia, do których należy składać wnioski to Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Oba podmioty oferują pomoc w postaci wyszukiwarek konkursów oraz punktów informacyjnych, dzięki którym przedsiębiorcy mogą lepiej dobrać dofinansowanie do swoich potrzeb.

Przedstawiamy wybrane programy, które mogą być interesujące dla przedsiębiorców z branży produkcyjnej. Zacznijmy od tych regionalnych.

1. Automatyzacja i robotyzacja w MŚP

    To instrument wdrażany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Dotacja przeznaczona na zakup rozwiązań automatyzacyjnych i robotów przemysłowych, w tym całych rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0, także oprogramowania. Dotyczy obszaru Polski wschodniej. Jej przyznanie wymaga przeprowadzenia audytu technologicznego i opracowania mapy drogowej transformacji

    Maksymalna wartość dofinansowania projektu to 3 mln PLN. Nabór wniosków rozpocznie się 1 sierpnia 2024 roku i potrwa do 26 września.

    2. Wdrażanie technologii cyfrowych w MŚP – Bon na cyfryzację (Podlasie)

    To pokrewna inicjatywa skierowana także do firm działających w Polsce wschodniej, a konkretnie na Podlasiu.

    Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup systemu i usług, a także w ograniczonym zakresie środków trwałych w obszarze, produkcji, procesów i produktów. Celem inwestycji może być też podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa. Program adresowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

    Maksymalna wysokość dofinansowania to 150 tys. PLN. Nabór wniosków została zaplanowany na II kwartał 2024 roku, co oznacza, iż może ruszyć jeszcze przed wakacjami.

    3. Wdrożenie rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0 (Łódzkie)

    To dofinansowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw z województwa łódzkiego. Otrzymane środki mogą zostać przeznaczone w szczególności na zakup robotów przemysłowych, zaawansowanych technologii cyfrowych i specjalistycznego systemu dla rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0. Dofinansowanie ma pomóc we wdrażaniu technologii cyfrowych z co najmniej jednego z poniższych obszarów:

    • BigData, analiza danych
    • roboty przemysłowe
    • przemysłowy internet rzeczy (IoT)
    • sztuczna inteligencja (AI)
    • druk 3D
    • wirtualna rzeczywistość
    • chmura obliczeniowa
    • cyberbezpieczeństwo
    • integracja IT/OT
    • blockchain
    • łączność w technologii 5G
    • technologie kwantowe (Quantum Computing)
    • mikroelektronika

    Maksymalna kwota dofinansowania to 1mln PLN. Nabór wniosków prowadzony będzie pomiędzy 16 a 30 września 2024 r.

    Przejdźmy teraz do programów ogólnokrajowych:

    4. Ścieżka SMART (FENG)

    To jedno z ważniejszych, jeżeli nie najważniejsze narzędzie wsparcia Przemysłu 4.0 w Polsce. Celem tego instrumentu jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w działalności innowacyjnej, ale też konsorcjów i dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych. Dofinansowanie dotyczy podmiotów z całej Polski.

    Skrót FENG oznacza Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. To program operacyjny UE podzielony na działania.

    Przedsiębiorstwa z sektora MŚP, zainteresowane udziałem w naborze, muszą uwzględnić w swoich wnioskach jeden z dwóch modułów obligatoryjnych: moduł B+R lub moduł wdrożenie innowacji. Duże muszą zawsze mieć w projekcie moduł prac B+R. Ponadto do wyboru są moduły fakultatywne:

    • infrastruktura B+R (inwestycje w infrastrukturę badawczą, np. utworzenie lub rozbudowa centrów badawczych);
    • cyfryzacja;
    • zazielenienie (transformacja w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego);
    • internacjonalizacja (promocja zagraniczna produktów lub usług przedsiębiorstwa);
    • kompetencje (doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających).

    Możliwe jest złożenie wniosku o dofinansowanie projektu obejmującego wszystkie siedem modułów. Poszczególne moduły mogą być realizowane jeden po drugim jako poszczególne działania. Przedsiębiorca może również dobierać do projektu moduły, w których będzie realizował działania niekoniecznie powiązane z pracami B+R czy wdrożeniem innowacji.

    Chcesz wiedzieć więcej, przejdź do artykułu: FENG – jak pozyskać finansowanie dla Przemysłu 4.0.

    Czytaj!

    Nabory dla przedsiębiorstw (MŚP i dużych) ruszą 27 czerwca 2024 r. i potrwają do 24 października. Nabory dla konsorcjów rozpoczną się 10 stycznia 2025 r. i potrwają do 28 marca 2025 r.

    5. DIG.IT Transformacja cyfrowa polskich MŚP (ARP)

    To instrument Agencji Rozwoju Przemysłu przeznaczony dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających na terenie całego kraju. Wsparcie ułatwia zakup technologii cyfrowych (oprogramowania), środków trwałych (sprzętu IT) oraz przeprowadzenie szkolenia pracowników.

    W wydatkach, na które zostaje przyznane dofinansowanie muszą znaleźć się:

    • Zakup oprogramowaniu lub zlecenie prac programistycznych w celu jego opracowania
    • Usługi chmurowe typu Saas, Paas, Iaas, CsaaS

    Można też (choć nie trzeba) z przyznanych środków opłacić koszty wdrożenia oprogramowania, szkolenia z obsługi, koszty niezbędnego sprzętu. Dofinansowanie może maksymalnie sięgnąć 200 tys. Euro (do 50% wartości inwestycji).

    Preferowane obszary, których dotyczyć mają inwestycje to:

    • Przemysł/produkcja
    • Mikro i małe przedsiębiorstwa
    • Projekty kompleksowe
    • Ekoinnowacje

    Nabór wniosków została zaplanowany na II kwartał 2024 roku, co oznacza, iż może ruszyć jeszcze przed wakacjami.

    Ulgi podatkowe – co trzeba wiedzieć?

    Ulgi nie wymagają dodatkowych starań, po prostu można rozliczać je w zeznaniach podatkowych. W przytłaczającej większości nie mają końcowej daty ważności. Wyjątek stanowi ulga na robotyzację, którą można uwzględniać w zeznaniach do 2026 roku. W raporcie, który powstał na 20 lecie wejścia Polski do UE, “Zachęty inwestycyjne i ulgi podatkowe dla przedsiębiorców po wejściu Polski do UE”, przygotowanym przez CRIDO, autorzy zauważają, iż ulgi nie są znane polskim przedsiębiorcom.

    Tak opisują te ulgi, które są najistotniejsze z punktu widzenia firm produkcyjnych:

    Ulga B+R

    Obowiązuje od 2016 roku. Polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania do 200% wydatków związanych z prowadzeniem szeroko rozumianej działalności badawczo-rozwojowej.

    Ulga na innowacyjnych pracowników

    Stosowana w przypadku, w którym podatnik osiągnął stratę lub nie wykorzystał w pełni korzyści podatkowej z ulgi B+R w danym roku podatkowym. Polega na możliwości pomniejszenia w następnym roku podatkowym zaliczki na podatek dochodowy (PIT) płatnej z tytułu umów o pracę pracowników czy też z umów zlecenia lub umów o dzieło współpracowników zaangażowanych przynajmniej w 50% w projekty B+R.

    Ulga na prototyp

    Polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania do 30% kosztów uzyskania przychodów dotyczących produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu powstałego w wyniku działalności badawczo-rozwojowej.

    Ulga na ekspansję

    Polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania wydatków na marketing, promocję i reklamę, poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży wyprodukowanych przez podatnika produktów (maksymalnie do 1 miliona PLN w danym roku podatkowym).

    Ulga na robotyzację

    Polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania – do 50% kosztów uzyskania przychodu – wydatków na robotyzację (zakup nowych robotów i urządzeń z nimi powiązanych). Ulga ma charakter czasowy i obowiązuje w latach 2022–2026.

    IP BOX

    Polega na możliwości zastosowania podatku dochodowego w wysokości 5% w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych przez podatnika z tzw. kwalifikowanych IP opracowanych lub rozwiniętych w ramach działalności B+R. Do kwalifikowanych IP zaliczyć można m.in.: patent, prawo ochronne na wzór użytkowy lub przemysłowy czy autorskie prawo do programu komputerowego.

    Ulga na sponsoring

    Polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania do 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność: sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.

    Dotacje czy ulgi podatkowe

    Jak przekonują autorzy opracowania CRIDO, pozyskanie dotacji w żadnym wypadku nie oznacza braku możliwości skorzystania z ulg podatkowych (w przypadku niektórych ulg wpłynie to tylko na poziom dostępnego odliczenia). W przypadku ulg podatkowych, których bazą jest odliczenie kwalifikowanych kosztów podatkowych od podstawy opodatkowania (np. ulga B+R), pozyskanie dotacji spowoduje, iż ulgami możliwe będzie objęcie tylko niedotowanych kosztów kwalifikowanych (czyli niemożliwym jest uzyskanie dwukrotnej korzyści w postaci dofinansowania i odliczenia od dochodu tych samych kosztów).

    Dla przykładu w ramach ulgi B+R może być rozliczany wkład własny poniesiony przez beneficjenta dotacji na działalność B+R (na przykład w ramach dotacji pozyskanej w programie Ścieżka SMART). Niemniej, zasada ta nie ma zastosowania do IP Box, w przypadku którego pozyskanie dotacji nie wpływa na zakres stosowania ulgi (czyli można komercjalizować IP wytworzone w ramach projektu B+R, na który otrzymano dofinansowanie). Zatem dotacje nie wykluczają ulg podatkowych, ale w każdym wypadku wymagana jest weryfikacja kosztów kwalifikowanych, które zostały uwzględnione w ramach dotacji, oraz tych, które kwalifikują się do objęcia ulgami podatkowymi.

    Idź do oryginalnego materiału