Nowe regulacje w sprawie zakazu fotografowania infrastruktury transportowej – jest wyjaśnienie ministerstwa

1 tydzień temu

Planowane przez rząd nowe regulacje dotyczące zakazu fotografowania wybranych obiektów infrastruktury transportowej wzbudziły w środowisku miłośników kolei spore kontrowersje. Jednak jak wynika z odpowiedzi ministra obrony narodowej na interpelację posłanki Pauliny Matysiak, projekt omawianej regulacji będzie dotyczył wyłącznie mostów, wiaduktów i tuneli w ciągu linii kolejowych o znaczeniu obronnym.

Dworce i pozostałe linie wyłączone

Projekt regulacji nie obejmie dworców kolejowych ani linii nieposiadających statusu obronnego. To częściowo rozwiewa obawy o nadmierne ograniczenia dla miłośników kolei. Zakaz fotografowania będzie mógł odnosić się jedynie do mostów, wiaduktów i tuneli położonych na liniach kolejowych o znaczeniu obronnym, jeżeli zostaną one oznaczone specjalnym znakiem zakazu fotografowania.

Jak informuje resort, decyzję o umieszczeniu tabliczki z zakazem przy danym obiekcie podmiot władający tym obiektem. Kluczowym czynnikiem będzie zaliczenie danego obiektu kolejowego do kategorii „obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa” na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 21 kwietnia 2022 r.

Ocena zagrożeń bezpieczeństwa

Ponadto, organ adekwatny będzie musiał uwzględnić potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa konkretnego obiektu przed podjęciem decyzji o oznaczeniu go znakiem zakazu fotografowania. Ten czynnik będzie najważniejszy w określaniu, które mosty, wiadukty i tunele na liniach kolejowych o znaczeniu obronnym zostaną objęte tym zakazem.

Wątpliwości i obawy

Choć nowe regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, niektórzy krytycy obawiają się, iż zakaz fotografowania może być nadużywany i prowadzić do niepotrzebnych ograniczeń. Pozostaje również pytanie, w jaki sposób będą egzekwowane ewentualne zakazy i jakie będą kary za ich naruszenie.

Idź do oryginalnego materiału