Od 27 maja 2024 roku można kupować obligacje na nowych zasadach. W poniższym poradniku pokrótce przedstawimy nowe warunki emisji obligacji. Co w praktyce zmieni się dla inwestorów?
- Nowe warunki emisji obligacji
- Wysokość marży zależy od rodzaju obligacji
- Najbardziej popularne są trzyletnie obligacje skarbowe (TOS)
- NBP ustala nowe warunki emisji obligacji rodzinnych
- Nowe zasady zamiany obligacji od czerwca 2024
- Podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Nowe warunki emisji obligacji
Jurand Drop, wiceminister finansów, powiedział, iż pojawiają się nowe warunki emisji obligacji. Przede wszystkim chodzi o nowe ustalenie wysokości oprocentowania – dobrze dopasowane do aktualnego rynku. Na preferencyjne warunki kupna obligacji oszczędnościowych mają przy tym liczyć przede wszystkim klienci detaliczni – osoby indywidualne.
Marża obligacji, których oprocentowanie jest ustalane inflacją, wzrosną. Marża przy zakupie obligacji dwuletnich spada, natomiast w niektórych przypadkach obniżono oprocentowanie.
Obligacje roczne z oprocentowaniem stałym będą nieco niżej oprocentowane, niż te zakupione w maju. Początkowe oprocentowanie (przez pierwszy miesiąc) wynosi 6,05%, czyli o 0,1% mniej, niż jeszcze miesiąc temu. Po tym okresie oprocentowanie będzie wynosiło tyle, ile wysokość stopy referencyjnej NBP – aktualnie jest to 5,75.
W przypadku podobnych obligacji, ale kupowanych na dwa lata, początkowe oprocentowanie wynosi 6,15% (w maju – 6,3%).
Wysokość marży zależy od rodzaju obligacji
W dwuletnich obligacjach po miesiącu oprocentowanie będzie wynosiło równowartość stopy referencyjnej NBP powiększonej o marżę. Nowe warunki emisji obligacji są jednak nieco słabsze – marża to 0,35, natomiast jeszcze miesiąc temu wynosiła 0,5%.
Obligacje trzymiesięczne o stałym kuponie wciąż mają oprocentowanie wynoszące 3 procent.
Najbardziej popularne są trzyletnie obligacje skarbowe (TOS)
Z danych wynika, iż Polacy najchętniej wybierają TOS – trzyletnie obligacje skarbowe. w tej chwili oprocentowanie wynosi 6,2% (jeszcze miesiąc temu było o 0,2% wyższe). Warto wiedzieć, iż odsetki przy tym instrumencie finansowym nie są od razu wypłacane, ale podlegają kapitalizacji. Daje nam to większy zysk na koniec okresu obowiązywania obligacji.
Jeszcze rok i dwa lata temu najpopularniejsze były obligacje indeksowane inflacją (COI) na cztery lata. Nic dziwnego – i wysokość inflacji była wtedy rekordowa. w tej chwili wysokość inflacji jest na niższym poziomie, nowe warunki emisji obligacji zakładają więc podniesienie marży. Zamiast 1,25 wynosi w tej chwili 1,5 procent i dodajemy tę wartość do aktualnej inflacji.
Ciekawie prezentuje się też oferta EDO – obligacji dziesięcioletnich. Tam przez pierwszy rok oprocentowanie wynosi 6,8%. Później zysk ma być natomiast uzależniony od inflacji powiększonej o marżę. Tę ustalono na wysokości 2% (jeszcze w maju – 1,5%).
NBP ustala nowe warunki emisji obligacji rodzinnych
Na szczególnie korzystne warunki mogą liczyć rodzice pobierające świadczenie 500+. Obligacje na sześć lat (ROS) mają stałą stopę procentową przez rok – wynosi 6,75%. W kolejnych latach odsetki zależą od inflacji powiększonej o wysokość marży – ta wynosi 2%, czyli o 0,25% więcej, niż w poprzednim okresie.
Obligacje 12-letnie ROD przez pierwszy rok dadzą zysk 7,05%, a przez pozostałe 11 lat oprocentowanie wynosi tyle, co inflacja plus marża wynosząca 2,5%.. W obu powyższych przypadkach mamy do czynienia z kapitalizacją odsetek.
500 plus dla obywatela Ukrainy - jak je dostać?
PrzeczytajNowe zasady zamiany obligacji od czerwca 2024
Wśród nowych zasad emisji obligacji znajdziemy też takie, które dotyczą przedłużenia inwestowania w ten instrument. Chodzi o zamianę obligacji na takie z dłuższym terminem zapadalności. Decydując się na to będziemy mogli kupić obligacje po niższych cenach. Na większy zysk mogą liczyć osoby decydujące się na obligacje z dłuższym terminem. Tak przynajmniej wynika z zapowiedzi wiceministra finansów, Juranda Dropa.
Obniżone ceny zamiany obligacji:
- 2 letnich – do 99,85 zł
- 3 letnich – do 99,80 zł
- 4 letnich – do 99,70 zł
- 10 letnie – 99,50 zł
O możliwości zamiany obligacji skarbowych na korzystnych warunkach poinformuje nas agent emisji. Obligacje są dostępne m.in. poprzez PKO Bank Polski, w Biurze Maklerskim PKO BP, czy w Banku Pekao.
Podsumowanie artykułu
Co pewien czas emitent obligacji skarbowych zmienia zasady ich emisji. W połowie 2024 roku obligacje indeksowane wysokością inflacji wydają się mniej korzystne, niż jeszcze kilka miesięcy temu – wysokość inflacji spada. W związku z tym w przypadku niektórych rodzajów obligacji, emitent zdecydował się na zwiększenie marży. Wszystko ma na celu zachęcić Polaków do inwestowania w obligacje.
Inwestując w obligacje skarbowe pamiętaj o Podatku Belki. Od zysków kapitałowych (np. z obligacji) zapłacimy 19% podatku.
Czym jest podatek Belki?
PrzeczytajNajczęściej zadawane pytania
Jakie są nowe warunki emisji obligacji w 2024?
W czerwcu 2024 zmienia się wysokość marży i oprocentowania niektórych rodzajów obligacji.
Źródło:
- https://www.gov.pl/web/finanse/biezaca-oferta2
- https://www.stockwatch.pl/komunikaty-spolek/everest-capital,zmiana-warunkow-emisji-obligacji-serii-r-2024-06-11,ebi,20240611_184617_0000154253
- https://www.bdm.pl/polecane/obligacje/czym-sa-obligacje