Nowe wskazówki miejsca pochówku Platona

1 tydzień temu

Papirusy Herkulanum ujawniły lokalizację miejsca pochówku Platona w Akademii Platońskiej w Atenach.

Miejsce pochówku Platona (ur. 424/423 p.n.e., zm. 348/347 p.n.e.) Ateńczyka, filozofa, kreatora pierwszej Akademii, który stworzył podstawy idealizmu i racjonalizmu, twórcy m.in. teorii idei, teorii sprawiedliwości, czy matematycznej teorii atomów oraz, w swoich pismach, twórcy pierwszej teorii ustroju ekonomicznego („Państwo”), było jak do tej pory nieznane. Stworzona przez niego Akademia Platońska została zniszczona przez rzymskiego dyktatora Sullę w 86 roku p.n.e.

Jak stwierdził zespół z Uniwersytetu w Pizie pod kierownictwem prof. Graziano Ranocchia, lokalizacja pochówku znajdowała się na tzw. papirusach Herkulanum. Jest to ponad 1800 zwojów papirusowych odkrytych w XVIII wieku w willi w Herkulanum zniszczonej przez erupcję Wezuwiusza w 79 r. n.e., która zniszczyła również Pompeje. Lokalizacja miejsca pochówku Platona została zawarta w nowo odczytanych opisach na papirusie dotyczących historii Akademii autorstwa Filodema z Gadary, epikurejskiego filozofa i poety mieszkającego w Herkulanum. Prof. Ranocchia stwierdził, iż z tekstów wynika, iż miejsce pochówku znajdowało się w ogrodzie zarezerwowanym dla Platona, w prywatnej części Akademii w pobliżu świętego sanktuarium Muz. Obszar ten zostanie dokładnie zbadany.

Odczytywanie zwojów jest niezwykle trudne i niesie ze sobą ryzyko ich zniszczenia, zaś prace nad nimi zostały podjęte w ramach projektu badawczego „Szkoły greckie” prowadzonego przez Uniwersytet w Pizie wraz z Krajową Radą ds. Badań Naukowych Włoch.

Idź do oryginalnego materiału