Nowe wydanie czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” poświęcono przede wszystkim tematowi obróbki plastycznej.
Zapraszamy do zapoznania się ze słowem wstępnym redaktora honorowego, którym dla tego wydania został prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
„Obróbka plastyczna to obok odlewnictwa najstarsza technologia przetwarzania metali i ich stopów. Intensywny rozwój tej techniki wytwarzania rozpoczął się w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy to na rynkach pojawiły się duże ilości stali w wyniku wdrożenia procesu Bessemera do świeżenia surówki żelaza. Rozwojowy trend utrzymywał się nieprzerwanie do dzisiaj, a zmianie ulegały wyłącznie priorytety określające kierunki rozwoju.
Obecnie najważniejszym priorytetem jest dbałość o środowisko naturalne, przejawiająca się w ciągłym dążeniu do zmniejszenia energochłonności i materiałochłonności wytwarzania. Ważna jest także robotyzacja, dzięki której możliwe jest stopniowe zastępowanie człowieka przez roboty i manipulatory w czynnościach, które wykonywane są w uciążliwych dla jego zdrowia warunkach (wynikających z nadmiernego hałasu, wysokiej temperatury, zanieczyszczenia powietrza etc.). Nieodwracalnie rozwija się także cyfryzacja. Przejawia się zarówno w coraz to doskonalszym modelowaniu numerycznym procesów kształtowania plastycznego, jak i w opracowywaniu i wdrażaniu do produkcji nowych maszyn sterowanych numerycznie.
Obecnie najważniejszym priorytetem jest dbałość o środowisko naturalne, przejawiająca się w ciągłym dążeniu do zmniejszenia energochłonności i materiałochłonności wytwarzania.
prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki LubelskiejW ostatnim 30-leciu liczba ośrodków naukowych i badawczych zajmujących się w naszym kraju zagadnieniami związanymi z obróbką plastyczną uległa wyraźnemu zmniejszeniu. Jednakże te, które pozostały aktywne, w sposób znaczący rozbudowały swoje zaplecze aparaturowe. Czynnie przyczyniają się do rozwoju różnych technik kształtowania plastycznego metali i ich stopów. W rezultacie prac badawczych powstają nowe teorie, opracowywane są nowe technologie i maszyny do obróbki plastycznej. Optymalizowane są dotychczas stosowane rozwiązania. Wyniki uzyskiwane z badań są publikowane w licznych czasopismach naukowych i branżowych, takich jak bieżący numer czasopisma „Stal Metale & Nowe Technologie”, do którego lektury serdecznie zapraszam”.
Nowe wydanie: tematyka
- II Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem i VII Mazowieckie Sympozjum Spawalnicze.