Nowe wydanie czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie”

dlaprodukcji.pl 2 miesięcy temu

Ukazało się nowe, letnie wydanie czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie”. W tym numerze skupiamy się na przemyśle hutniczym, który od dłuższego czasu wydaje się znajdować w kryzysie. Jednocześnie wciąż pojawiają się technologie, także możliwe do zastosowania w tym sektorze, które dają nadzieję na poprawę sytuacji.

Co jeszcze znajdziesz w tym wydaniu?

  • Stale bainityczne do zastosowań w infrastrukturze kolejowej;
  • Ocena stanu wrzecion centrów obróbczych na podstawie sygnałów drgań;
  • Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. I;
  • Dlaczego warto mieć innowacyjnych pracowników?;
  • Skala mikro i nano. Nowe możliwości w Zakładzie Metrologii i Systemów Pomiarowych;
  • Rywalizacja geoekonomiczna na rynku stali;
  • Stal ma znaczenie strategiczne. Rozmowa z Mirosławem Motyką, prezesem Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

To nie wszystkie tematy! Kliknij i przeczytaj całe nowe e-wydanie:

Funkcję redaktor honorowej tego wydania zgodziła się objąć dr hab. inż. Bożena Gajdzik, prof. Politechniki Śląskiej. Zapraszamy do słowa wstępu do wydania:

Szanowni Państwo,
Mam przyjemność otworzyć dla Państwa to wydanie czasopisma. Jest to wydanie specjalne, bo poświęcone przemysłowi stalowemu. Zdajemy sobie wszyscy sprawę, iż stal jest jednym z najważniejszych surowców przemysłowych na świecie i odgrywa kluczową rolę w gospodarce globalnej. Każdy kraj, a także każda gospodarka potrzebuje stali. Historia produkcji stali jest długa (można by rzec „od starożytności do współczesności”). Wraz z postępem technologicznym produkcja stali na przestrzeni wieków została udoskonalona. w tej chwili dwie technologie mają przewagę nad innymi, a mianowicie technologia wielkopiecowa i technologia pieców elektrycznych. Wpisując się jednak w trend klimatyczny, opracowano technologię produkcji tzw. „zielonej” stali. Sektor stalowy ciągle się zmienia, nie stoi w miejscu. Stal może być „zielona”.
Jak podkreślił w wywiadzie Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach, Mirosław Motyka, „stal ma znaczenie strategiczne” (rozmowa z Mirosławem Motyką, prezesem Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, została zamieszczona w tym wydaniu), bo „zapotrzebowanie na stal odzwierciedla stan i perspektywy wzrostu ekonomicznego. Stal jest podstawowym tworzywem warunkującym rozwój cywilizacji (…)”. W tym miejscu pragnę podziękować Panu Prezesowi za udzielenie wywiadu i pokazanie głównych wyzwań i szans dla polskiego hutnictwa. Pragnę również podziękować całej Hutniczej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Katowicach za wieloletnią aktywność i raportowanie stanu o polskim przemyśle stalowym. Przemysł ten w naszym kraju ciągle się zmienia, są lata lepsze i gorsze, pojawiają się nowe wyzwania związane z polityką klimatyczną na świecie, z którym hutnictwo musi się zmierzyć, aby w 2050 roku wytwarzać stal w technologiach „zeroemisyjnych”.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z publikacjami tego wydania czasopisma „STAL Metale & Nowe
Technologie”, jak również kolejnymi wydaniami, gdzie temat będzie kontynuowany.

Z wyrazami szacunku

dr hab. inż. Bożena Gajdzik, Profesor Politechniki Śląskiej

Idź do oryginalnego materiału