Nowe wydanie czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” 3-4/2024 już dostępne

dlaprodukcji.pl 1 miesiąc temu

Do rąk naszych prenumeratorów trafia właśnie nowe wydanie 3-4/2024 czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie”. Numer dedykowany jest szczególnie na targi STOM w Kielcach. Temat główny to metrologia.

Co znajdziesz w wydaniu 3-4/2024?

    To nie wszystko, co znajdziesz w wydaniu 3-4/2024. Sprawdź całe wydanie dostępne online:

    Sprawdzam e-wydanie

    Przeczytaj też słowo wstępu do wydania 3-4/2024:

    Po okresie pandemii rok 2023 w polskiej metrologii okazał się szczególnie dynamiczny. Z jednej strony było wynikiem kończenia niektórych projektów bądź ich istotnych części, a z drugiej pojawieniem się nowych opcji i możliwości. Jest to o tyle istotne, iż metrologia to nauka obecna we wszystkich dziedzinach badań i działalności społeczno-gospodarczej, ponieważ pomiary pozwalają na weryfikacje prowadzonych procesów, ich modyfikacji bądź zastosowanych nowych technologii. Rozwój technik pomiarowych, ich automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja, a także postęp w obszarze metod i procedur szacowania niepewności są zatem bardzo istotne w sensie ogólnym.

    W minionym roku zakończyła się faza rozwoju struktury badawczej w projekcie Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej NSMET. Powstały i zostały rozbudowane laboratoria metrologiczne w Politechnikach. Zakończył się też pierwszy etap budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, dzięki czemu nasza Krajowa Instytucja Metrologiczna zyskała nowe możliwości pod względem infrastruktury i zakresu prowadzonych badań. A skoro o badaniach mowa w ostatnim czasie pojawiło się rozstrzygnięcie dotyczące projektów badawczych składanych w ramach programu Polska Metrologia II. Jest to już druga edycja tego programu, projekty uruchomione w ramach pierwszej kończą się w roku bieżącym. Program ten daje bardzo cenną możliwość współpracy ośrodków badawczych naszego kraju w tym także GUMu. Ponadto uruchomiono kolejną edycję programu Doktorat Wdrożeniowy ze specjalną ścieżką Metrologia. Działania te pokazują ważne miejsce metrologii jako nauki. Są też przyczynkiem do pojawienia się większej liczby specjalistów w tym obszarze w naszym kraju.

    prof. dr inż. Michał Wieczorowski

    Instytut Technologii Mechanicznej

    Zakład Metrologii i Systemów Pomiarowych

    Politechnika Poznańska

    Idź do oryginalnego materiału