Nowość! Wzrost inflacji w kwietniu. VAT na żywność przyczyną

wbijamszpile.pl 7 miesięcy temu

Główną przyczyną wzrostu inflacji w kwietniu była wyższa dynamika cen żywności, spowodowana przywróceniem 5 proc. stawki podatku VAT na żywność, wskazali ekonomiści Credit Agricole w komentarzu do środowych danych GUS.

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2024 r. w porównaniu z kwietniem 2023 r. wzrosły o 2,4 proc. Wzrost cen usług wyniósł 6,2 proc., a towarów – 1,1 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, ceny towarów i usług wzrosły o 1,1 proc., przy czym ceny towarów wzrosły o 1,1 proc., a usług o 0,9 proc.

Ekonomiści Credit Agricole podkreślili, iż głównym czynnikiem wzrostu inflacji była wyższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe”, która wyniosła 1,9 proc. w kwietniu (r/r) w porównaniu do 0,3 proc. w marcu. Było to wynikiem przywrócenia 5 proc. stawki VAT na żywność. Jednakże, ze względu na kwietniowe promocje wprowadzone przez główne sieci handlowe, pełny efekt wyższego podatku VAT zostanie uwzględniony w cenach dopiero w maju.

Jak widzą sytuację ekonomiści?

Spadek inflacji bazowej, zgodnie z szacunkami ekonomistów, obniżył się w kwietniu do 4,1 proc. (r/r) wobec 4,6 proc. w marcu. Spadek ten był szeroki i obejmował większość głównych kategorii, szczególnie transport (bez paliw), łączność, odzież i obuwie oraz napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe.

Ekonomiści szacują, iż miesięczna dynamika cen bazowych zwiększyła się w kwietniu do 0,7 proc. (m/m) wobec 0,5 proc. w marcu, co wskazuje na utrzymującą się podwyższoną presję inflacyjną w polskiej gospodarce. Przewidują, iż w kolejnych miesiącach dynamika ta obniży się, choć przez cały czas pozostanie powyżej swojego wzorca sezonowego.

Będzie stopniowy wzrost inflacji

Prognozy Credit Agricole wskazują, iż kolejne miesiące przyniosą stopniowy wzrost inflacji, związany z wygaszaniem działań osłonowych w obszarze cen nośników energii oraz wzrostem dynamiki cen żywności. W drugiej połowie roku inflacja ma ponownie przekroczyć górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5 proc. r/r). Bank prognozuje, iż średnioroczna inflacja w 2024 r. wyniesie 3,3 proc. wobec 11,6 proc. w 2023 r., a w 2025 r. wzrośnie do 3,6 proc.

Dane GUS z kwietnia pokazują, iż w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen miały wyższe ceny żywności (o 2,2 proc.), transportu (o 1,6 proc.), odzieży i obuwia (o 2,6 proc.), rekreacji i kultury (o 1,2 proc.) oraz mieszkania (o 0,3 proc.). W porównaniu do kwietnia 2023 r., największy wpływ na inflację miały wyższe ceny w zakresie restauracji i hoteli (o 8,3 proc.), mieszkania (o 1,5 proc.) oraz żywności (o 1,4 proc.).

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Idź do oryginalnego materiału