Nowy kraj rozpoczyna eksploatację gazu z łupków

5 miesięcy temu

Argentyna chce uruchomić wydobycie gazu ziemnego oraz ropy naftowej z łupków. Kraj ten dysponuje znacznymi złożami roponośnych łupków, jednak w przeszłości wszelkie próby ich eksploatacji spełzły na niczym. Teraz jednak wydaje się, iż może się to udać.

Prezydent Javier Milei oraz jego rząd od ponad pół roku forsują liberalizacyjną terapię szokową dla argentyńskiej gospodarki. Jednym z głównych założeń wobec niej jest likwidacja barier biurokratycznych, prawnego przeregulowania oraz nadmiernej kontroli państwa. Milei zdecydowanie odrzuca także pseudoekologiczne zafiksowanie na punkcie zmian „klimatycznych” i żądania, by porzucić paliwa kopalne.

Wprost przeciwnie – chce je on w jak najszerszym stopniu eksploatować. Argentyna posiada dość znaczne złoża roponośnych łupków, skupione w basenie sedymentacyjnym Vaca Muerta w środkowej części kraju. Już od początku ubiegłego roku trwa konstrukcja ropo- i gazociągu z rejonu złóż do Buenos Aires.

Co więcej, w tym miesiącu doszło do podpisania przełomowego kontraktu dot. ich eksploatacji. Kontrakt ten zawarto od razu na 20 lat. Na jego mocy konsorcjum Pan American Energy Group zapewni potencjał przetwórczy dla argentyńskich złóż. Odbędzie się to poprzez sprowadzenie i zakotwiczenie na wybrzeżu statku z instalacją do skraplania gazu ziemnego.

Pierwsze wolumeny LNG Argentyna spodziewa się skierować na eksport w 2027 r. Co zapewni (ogromnie potrzebny) dopływ twardych środków finansowych. Pozwoli to także zmniejszyć – a choćby już to czyni – import węglowodorów, zastępując go podażą ze źródeł krajowych.

Idź do oryginalnego materiału