„Nowy, lepszy” MATIC (POL) już wprowadzony na Ethereum. Polygon 2.0 powoli staje się faktem

10 miesięcy temu

Zespół Polygon Labs ogłosił wprowadzenie kontraktu na Ethereum dla nowego tokena Polygon, o nazwie POL. Nowy token ma zastąpić obecny token ekosystemu, MATIC.

The POL token upgrade is now live on Ethereum mainnet.

Polygon 2.0, released this summer, is a roadmap for scaling Ethereum to build the Value Layer of the Internet. POL unlocks that future.

POL is a next-generation token that can power a vast ecosystem of ZK-based L2 chains.… pic.twitter.com/gmrsu0ZqLz

— Polygon (Labs) (@0xPolygonLabs) October 25, 2023

Według danych, które możemy znaleźć na blockchainie, nowy token został utworzony 25 października o godzinie 9:06 czasu UTC. Jego pełna nazwa to „Polygon Ecosystem Token”. Zespół ogłosił, iż POL będzie napędzać ogromny ekosystem łańcuchów Layer 2 opartych na zero-knowledge proofs. Odbędzie się to poprzez wprowadzenie protokołu rekompensat. Umożliwia on posiadaczom tokenów stawianie ich na wielu łańcuchach, pełniąc różne funkcje w tym procesie. Wprowadzenie tokena otwiera drogę do implementacji innych aspektów zawartych w roadmap Polygon 2.0. Między innymi uruchomienie nowej warstwy w tym ekosystemie. A także aktualizacji obecnego sieci proof-of-stake (PoS) na warstwę zkEVM layer-2 oraz stworzenie protokołu udostępniania płynności dla wszystkich sieci Polygon.

Zespół podkreślił, iż POL w tej chwili nie jest używany do żadnych systemów w tej sieci. Staking zarówno na sieci Polygon PoS, jak i Polygon zkEVM, przez cały czas są wykonywane dzięki starego tokena, MATIC, tak samo jak opłaty za gaz na sieci PoS. Dlatego w tej chwili użytkownicy, walidatorzy i deweloperzy aplikacji nie muszą wymieniać MATIC na POL.

Zaproponowany ekosystem warstwy 2 Polygon będzie wykorzystywać dowody wiedzy zerowej do weryfikacji transakcji między sieciami. Konkurencją dla tego ekosystemu będzie ekosystem Optimism zaproponowany przez Optimism Labs, który będzie wykorzystywał technologię optimistic rollup do zabezpieczania wiadomości między sieciami.

Co to za technika, którą planuje użyć Polygon?

Dowody zerowej wiedzy (Zero-Knowledge Proofs) w kontekście blockchaina to techniki kryptograficzne, które pozwalają na potwierdzanie pewnych informacji na blockchainie bez ujawniania samych tych informacji. Oznacza to, iż można udowodnić prawdziwość pewnych danych lub transakcji, nie ujawniając ich szczegółów ani danych osobowych.

Zobrazowanie ZKP. Źródło: miro.medium.com

Na przykład, w tradycyjnym systemie blockchaina, każda transakcja jest przechowywana publicznie, co oznacza, iż wszyscy uczestnicy sieci mogą zobaczyć nadawcę, odbiorcę oraz ilość środków przekazywanych w transakcji. Dzięki zastosowaniu dowodów zerowej wiedzy, można potwierdzić ważność takiej transakcji, nie ujawniając tych konkretnych danych. W ten sposób, prywatność uczestników jest chroniona, a jednocześnie można zweryfikować transakcje bez ujawniania ich szczegółów.

Idź do oryginalnego materiału