Nowy mem-coin wydrukował wczoraj niewielkiej grupie traderów 5 milionów dolarów. Na co zwracać uwagę?

11 miesięcy temu

Strategia kup i trzymaj to jedno, a handel altcoinami to zupełnie inna para kaloszy. Sektor tych ostatnich często przypomina prawdziwy Dziki Zachód, a ujarzmienie choćby i pojedynczego tokena dla wielu graniczy z cudem. Na szczęście na pomoc przychodzi Internet, gdzie podejrzeć można m.in. jakie strategie stosują profesjonaliści, czego się wystrzegać oraz na co zwracać szczególną uwagę. Oto przypadek świeżego tokena $REKT, który pozwolił dużej grupie traderów zarobić wczoraj spore pieniądze.

Nowy token, nowe pieniądze, nowe zagrożenia

Wczoraj miały miejsce pierwsze notowania nowego tokena $REKT; w ciągu zaledwie 24 godzin kryptowaluta wykręciła ogromny jak na nowy i nieznany ulicy projekt 24,6 milionów dolarów. Prawie 300 portfeli kryptowalutowych zarobiło na nim aż 5 milionów dolarów. Jak to zrobili?

Przede wszystkim zainteresowanie strony popytowej wynikało z zaangażowania w projekt znanych osób, spośród których wymienić można: współzałożyciela giełdy BitMEX Arthura Hayes’a, influencera i analityka Coach K Crypto oraz Rana Neunera, gospodarza kanału „Crypto Banter”. To głównie dzięki nim projekt obserwuje na X (Twitterze) ponad 150 tysięcy osób i zapakowano początkowe paliwo potrzebne kryptowalucie do oderwania się od ziemi, który w szczytowym momencie zanotował aprecjację rzędu 800%.

Are you fucking ready to get $REKT? pic.twitter.com/jCcwXUfDT1

— Arthur Hayes (@CryptoHayes) October 19, 2023

Analityk on-chain @dealerdefi wykorzystał przy okazji narzędzie Bubblemaps aby zestawić ze sobą dwa tokeny ($REKT i $POV) i zademonstrować czym różnią się teoretycznie prowzrostowe kryptowaluty od nowych altcoinów które z góry skazane są na błyskawiczną zagładę. Chodzi głównie o informacje on-chain na temat dystrybucji tokenów danego projektu. Ważne jest, aby wiedzieć, czy token jest przede wszystkim własnością jego społeczności, czy też jest skoncentrowany w rękach nielicznych (często określanych jako „wieloryby”), zwykle insajderów posiadających informacje poufne, wewnętrzne powiązania lub choćby klucze do tylnych drzwi smart kontraktu.

fot. X (Twitter)

Arthur Hayes i cała reszta

W przypadku kryptowaluty $REKT zdaniem @dealerdefi:

  • Inteligentny kontrakt $REKT działa zarówno w łańcuchu Ethereum, jak i BNB
  • Na platformie Ethereum zweryfikowano, iż Arthur Hayes posiada 2,2% podaży
  • 20 największych posiadaczy posiada około 25,5% podaży
  • Większość portfeli ma ograniczone interakcje między sobą, czyli nie jest powiązanych
Stan posiadania Arthura Hayesa

Kluczowym wnioskiem ze spostrzeżeń @dealerdefi jest umiejętność odróżniania zdrowych od niezdrowych dystrybucji tokenów. Monety zdominowane przez zwartą grupę spekulantów mogą prowadzić do manipulowania kursem, a ostatecznym losem takich tokenów jest zwykle prędzej czy później drastyczny spadek cen (-99% w przypadku tokena POV).

Jako iż $REKT był głównie w posiadaniu zdecentralizowanej społeczności nie było znaczącej presji na sprzedaż, a influencerzy zapewniali stronę popytową. Dzięki temu kryptowaluta wystrzeliła o ok. 700-800% w górę zaledwie w ciągu godziny od momentu wprowdzenia na giełdę. Wcześni hodlerzy, lub jak niektórzy wolą „snajperzy”, zdołali zwiększyć swój stan posiadania o 500 000 tys. dolarów w ciągu jednego dnia, a zysk skumulowany w tym cyklu życia projektu przekroczył 5 milionów USD.

Zastrzeżenie: powyższy tekst nie stanowi porady inwestycyjnej w rozumieniu litery prawa. Na niestabilnym rynku jakim są kryptowaluty zawsze należy zachować szczególną ostrożność.

Idź do oryginalnego materiału