Nowy obowiązek rolników albo kara do 5000 zł

5 miesięcy temu

Od końca kwietnia wchodzi w życie nowy obowiązek dla rolników i właścicieli domów. Dotyczy on świadectw energetycznych koniecznych przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Brak tego dokumentu grozi konsekwencjami finansowymi.

Nowy obowiązek dla rolników i właścicieli nieruchomości wejdzie w życie już od 28 kwietnia 2024 r. Stanie się to za sprawą zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Co prawda przepis istnieje od dawna, natomiast w praktyce był on martwy, ponieważ za brak świadectwa energetycznego nie ponosiło się konsekwencji. Teraz to się zmieni…

Nowy obowiązek dla rolników i innych właścicieli nieruchomości

Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie od 28 kwietnia wymagane dla budynku czy lokalu, który jest przedmiotem najmu lub sprzedaży. Obowiązek posiadania tego świadectwa dotyczy wszystkich nowo powstających budynków oraz już istniejących w przypadku ich przeznaczenia pod wynajem lub do sprzedaży. Niedopełnienie nowego obowiązku przez rolników i właścicieli budynków zagrożone jest grzywną do 5 000 zł.

Czym jest świadectwo energetyczne nieruchomości?

To dokument określający ilość zapotrzebowania na energię niezbędną do pokrycia potrzeb danego budynku. W skład tego zapotrzebowania wchodzi wentylacja i ogrzewanie. Należy do niej także podgrzanie wody do użytkowania. Natomiast w przypadku budynków niemieszkalnych wliczamy w nie również oświetlenie. Dokument ten wskazuje konkretną liczbę rocznego zapotrzebowania na energię wyrażoną w kilowatogodzinach na metr kwadratowy (czyli kWh/m2/rok).

Nowy obowiązek rolników, ale nie tylko. Czyli kto podlega przepisom?

Właściciele nowych budynków i lokali bez posiadania świadectwa energetycznego nie uzyskają pozwolenia na użytkowanie swoich nieruchomości. Także brak tego dokumentu uniemożliwi formalne zakończenie budowy. Natomiast właściciele już istniejących budynków są zobowiązani do jego posiadania w przypadku wynajmu lub sprzedaży. Przekazanie kopii świadectwa nabywcy powinno być potwierdzone notarialnie.

Musimy wykonać charakterystykę energetyczną obiektu przed budową oraz uzyskać świadectwo energetyczne po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Zgodnie z przepisami, które aktualnie w Polsce obowiązują, deweloper nie może sprzedać lokalu, jeżeli nie ma i jednego, i drugiego — informuje Marcin Walewski, ekspert PZFD.

Których budynków nie dotyczy nowy obowiązek?

Nowe obowiązki rolników i innych właścicieli nieruchomości nie dotyczą właścicieli domów o powierzchni do 70 m2, które są budowane w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Jednakże w przypadku sprzedaży, czy też wynajmu takiego domu należy nabywcy przekazać kopię świadectwa energetycznego.

Oprócz powyższego przykładu z obowiązku sporządzania świadectwa energetycznego zwolnione są następujące budynki:

  • gospodarstw rolnych, których roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie przekracza 50 kWh/m2/rok;
  • gospodarcze lub przemysłowe nieposiadające instalacji zużywającej energię inną niż na oświetlenie;
  • wolnostojące poniżej 50 m2;
  • mieszkalne, które są użytkowanie mniej niż 4 miesiące w roku;
  • religijne i używane jako miejsce kultu;
  • wpisane do rejestru zabytków.

Źródło: business insider

Idź do oryginalnego materiału