Wall Street wykazuje rosnący optymizm wobec Ethereum, o czym świadczą rekordowe napływy środków do funduszy ETF powiązanych z ETH. Ostatnie wydarzenia wskazują na zmianę nastawienia inwestorów, którzy coraz chętniej wybierają ten zasób.
- Po raz pierwszy amerykańskie fundusze ETF spot na ETH odnotowały pięć dni z rzędu dodatniego napływu środków,
- Rekordowy dzienny napływ miał miejsce 11 listopada, osiągając 295,5 mln USD, z czego 101,1 mln USD pochłonęło ETHA od BlackRock.
Rekordowe napływy do funduszy ETF na ETH
W listopadzie na rynku kryptowalut odnotowano przełomowy trend – pięć dni ciągłego napływu środków do funduszy ETF spot na Ether, uruchomionych w Stanach Zjednoczonych. Od 6 do 12 listopada środki napływały do tych funduszy, co eksperci potraktowali jako rosnące zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych drugą co do wielkości kryptowalutą.
To pierwszy taki przypadek w historii, a dzienny rekord osiągnięto 11 listopada, kiedy całkowity napływ wyniósł 295,5 mln USD. Z tej kwoty 101,1 mln USD przypadało na ETHA od BlackRock, co pokazuje silną pozycję tego giganta finansowego na rynku ETF-ów.
Dzień później, 12 listopada, BlackRock pobił swój rekord dziennego napływu, kwotą aż 131,4 mln USD. Napływy do ETF-ów od BlackRock dominowały na rynku, stanowiąc znaczącą część ogólnych wpływów wśród funduszy opartych na cenie spot ETH, które łącznie przyciągnęły w tym okresie 94,8 mln USD.
Eksperci o przyszłości ETH i ETF-ów
Eric Balchunas (starszy analityk ETF w Bloombergu) wyraził swoje uznanie dla ostatnich wyników ETF-ów spot na ETH. Zwrócił on uwagę, iż Grayscale ETHE utrzymał środki bez odpływów przez tydzień, co jest dobrym znakiem na przyszłość.
Mimo optymizmu, Balchunas podkreślił, iż przez cały czas faworyzuje ETF-y spot na BTC nad ETH. Zauważył, iż przynależny do BlackRock IBIT pobił rekordowe napływy również podczas ostatniej hossy, przekraczając choćby wpływy do ETF-ów spot na złoto. Cytując jego słowa, „przed nami słoneczne dni”, ale ETH wciąż pozostaje krok za ETF-ami na bitcoina.
Równocześnie społeczność kryptowalutowa wskazuje na pewne obawy, głównie wobec długoterminowych planów rozwoju Ethereum. Po ujawnieniu przez Justina Drake’a (badacza ETH) propozycji rozbudowy protokołu w ciągu najbliższych 5-7 lat, inwestorzy zastanawiają się nad perspektywami technologicznymi tej sieci.
Jason Yanowitz z Blockworks nazwał te plany „szaleństwem”, podczas gdy Alex Kruger, znany analityk, określił Ethereum jako „technologię dinozaurów”.
I am sorry but does this actually say Ethereum 3.0 ships in 2029
Nothing ships on time so realistically it’ll be 2031
THAT IS 7 YEARS FROM NOW
And that’s just to improve the consensus layer (not DA nor the EVM)
That is actual insanity. Go ship a damn product. pic.twitter.com/6xi3iSVwyp
— Yano 🟪 (@JasonYanowitz) November 12, 2024
Aktualna sytuacja cenowa ETH
Po trzymiesięcznym okresie stagnacji kurs ethera wzrósł i osiągnął poziom powyżej 3300 USD, wskazując na pozytywną reakcję rynku. Wzrost ten jest dodatkowo wspierany przez inwestycje dużych uczestników branży, tzw. „wielorybów”, którzy zakupili ETH o wartości ponad 34 mln USD.
Ethereum wyróżnia się także w podstawowych wskaźnikach ekonomicznych, osiągając rekordową Real Economic Value (REV), co czyni go drugim co do wielkości ekosystemem pod tym względem, zaraz po Solanie.