Nowy rząd RP. Wiemy, czego od niego oczekują przedsiębiorcy

1 rok temu

Polscy przedsiębiorcy mają liczne obawy związane z koniecznością poniesienia kosztów związanych z nieuzasadnionym ekonomicznie rozwojem programów socjalnych. zbyt szybkim wzrostem płacy minimalnej, wzrostem liczby dodatkowych dni wolnych od pracy oraz koncepcji wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy.

Zdaniem wielu osób nowa administracja powinna podjąć wszelkie możliwe kroki w celu odbudowania zaufania przedsiębiorstw do polityki rządowej oraz istotnej poprawy atrakcyjności dla inwestycji. najważniejsze będzie naprawienie polityki monetarnej, ustabilizowanie działań Narodowego Banku Polskiego oraz wdrożenie skutecznych narzędzi ograniczających inflację.

Łatwo nie będzie

Wyzwań jest jednak znacznie więcej, bo najtrudniej będzie z pewnością przekonać właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw do inwestowania poprzez stworzenie im korzystnych warunków biznesowych.

– Przed nowym rządem naprawdę trudne zadanie. Jakie są moje rekomendacje? Trzeba rozpocząć od odbudowy instytucji, które straciły zaufanie – muszą odzyskać swoją wiarygodność, swój profesjonalizm. Należy też dokładnie prześwietlić stan finansów państwa – powiedział serwisowi eNewsroom.pl prof. Witold Orłowski, ekonomista, Rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Niestety, ustępujący rząd ukrywał długi i realny deficyt. Komisja Europejska szacuje polski deficyt na 6 proc. PKB – ale jeszcze niedawno pan premier twierdził, iż mamy nadwyżkę w budżecie. Deficyt na poziomie 6 proc. PKB to jest około 150 miliardów złotych. Kolejny element, który może bardzo pomóc poprawić sytuację, to są oczywiście pieniądze z Unii Europejskiej. Czy odmrożenie tych pieniędzy będzie łatwe? Pamiętajmy, iż w tym celu nowy rząd powinien przeprowadzić przez Sejm i przez Pałac Prezydencki ustawy, które zmieniają ustrój sądów – przywracając to, co Unia Europejska uważa za praworządne. To na pewno nie będzie łatwe, bo mamy tutaj głos Prezydenta, który będzie niezbędny. Wiadomo jednak, iż środki z KPO to ogromny zastrzyk pieniędzy na inwestycje. Trzecie najważniejsze zadanie to jest poprawa nastrojów inwestycyjnych – ale już nie wynikających z jednorazowego zastrzyku gotówki, tylko po prostu zmiana klimatu inwestycyjnego w Polsce. Bo od 8 lat aktywność inwestycyjna systematycznie spadała – dodał Orłowski.

Nastroje, póki co, nie są optymistyczne. Z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” firmy Personnel Service, wynika, iż 35 proc. przedsiębiorców obawia się pogorszenia sytuacji w 2024 roku, 29 proc. liczy, iż sytuacja pozostanie bez zmian, natomiast tylko co piąty wyraża swój optymizm. Największe zaniepokojenie budzą wyższe koszty prowadzenia działalności, inflacja oraz presja płacowa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż badanie zostało przeprowadzone na początku października, a więc jeszcze przed wyborami. Pomimo tych obaw, firmy deklarują zwiększoną skłonność do zatrudniania w przyszłości, przy czym więcej niż co czwarty planuje przeprowadzić procesy rekrutacyjne, a jedynie co piąty zakłada zwolnienia. Co czwarty przedsiębiorca ma także zamiar podnieść pensje pracownikom w nadchodzącym roku.

Przedsiębiorcy chcą środków z KPO

Z badania przeprowadzonego przez CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan wynika, iż 70 proc. przedsiębiorców związanych z nowym rządem koalicyjnym oczekuje odblokowania środków z KPO. Z kolei eksperci z Business Centre Club zalecają przeprowadzenie audytu dotychczasowych wydatków związanych z KPO, z uwagi na poważne ryzyko niezgodności z deklaracjami polskiego rządu dotyczącymi sposobu alokacji tych środków. W kontekście inwestycji infrastrukturalnych istotne jest również zabezpieczenie funduszu spójności, który dotychczas był zagrożony.

I na koniec jeszcze jedna informacja, którą należy odnotować. Niestety Polska prezentuje się w tej chwili niezbyt korzystnie w porównaniu do innych państw UE. Według Europejskiego Rankingu Innowacyjności za rok 2023 nasz kraj uzyskał wyniki na poziomie 62,8 proc. średniej Unii Europejskiej, plasując się na czwartym miejscu od końca. Polska wyprzedziła jedynie Rumunię, Bułgarię i Łotwę w tej klasyfikacji.

Idź do oryginalnego materiału