Nowy termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025. Zielone światło od MRiRW

5 godzin temu

MRiRW planuje wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku. Kiedy rolnicy mogą złożyć wniosek o dopłaty bez konsekwencji finansowych?

Zgodnie z opublikowanym 6 maja projektem rozporządzenia, nowy termin miałby upłynąć 2 czerwca 2025 roku, co oznacza dwutygodniowe przedłużenie w stosunku do standardowego terminu.

Nabór wydłużony – dlaczego?

MRiRW, jak przekazuje Kamila Szałaj na łamach portalu Tygodnik Poradnik Rolniczy, uzasadnia potrzebę wydłużenia terminu składania wniosków kilkoma czynnikami. W 2025 roku wprowadzone zostały zmiany w ramach interwencji objętych mechanizmem warunkowości społecznej. Pojawił się także nowy ekoschemat (Materiał siewny kategorii elitarny i materiał siewny kategorii kwalifikowany). Dodatkowo, rozpoczęło się stosowanie normy GAEC 2, która dotyczy wymagań na obszarach torfowisk i obszarów podmokłych. Zmiany dotyczą również obowiązujących od 2025 roku ekoschematów (Integrowana Produkcja Roślin, Biologiczna uprawa i Grunty wyłączone z produkcji). Wprowadzenie tych zmian wymaga dodatkowego czasu dla rolników na zapoznanie się z nimi.

Anomalie pogodowe, takie jak intensywne opady i nagłe spadki temperatur, które powodują uszkodzenia upraw, także pozostają we wszystkich bardzo znaczące. Takie zjawiska pogodowe generują dodatkowy nakład pracy dla rolników, co utrudnia im terminowe złożenie wniosków.

Termin złożenia wniosku. Kiedy upływa?

Warto pamiętać, iż choćby po 2 czerwca 2025 roku wniosek o przyznanie płatności będzie mógł być złożony w dodatkowym terminie – 25 dni kalendarzowych po 2 czerwca, czyli do 27 czerwca 2025 roku. Rolnicy powinni jednak wiedzieć, iż złożenie wniosku po 2 czerwca wiąże się z zmniejszeniem należnej płatności o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Podobne zasady dotyczą zgłaszania zmian do złożonego wniosku. Termin na składanie zmian bez konsekwencji finansowych zostanie wydłużony do 17 czerwca. Rolnik może zgłosić zmiany również w terminie do 27 czerwca, ale wówczas będą stosowane potrącenia. Każdy dzień roboczy opóźnienia w złożeniu zmian skutkuje pomniejszeniem o 1% płatności do powierzchni objętej tą zmianą.

Wypłata dopłat będzie opóźniona. Czemu?

Należy mieć na uwadze, iż wydłużenie terminu naboru wniosków może mieć wpływ na termin wypłaty dopłat bezpośrednich. Jak tłumaczył w ubiegłym roku wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, późniejsze złożenie wniosków oznacza późniejsze rozpoczęcie kontroli administracyjnych. W konsekwencji może to opóźnić termin rozpoczęcia wypłat płatności.

Idź do oryginalnego materiału