Nowy trend inwestycyjny w kryptowaluty. W ciągu roku liczba tych opcji znacznie wzrosła

cryps.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: kryptowaluty


Badanie Citi pokazuje, iż w branży kryptowalut widać nowy trend. Chodzi o to, iż ​​biura rodzinne wykazują większe zainteresowanie tą klasą aktywów. W ciągu roku podmioty te podwoiły swoje inwestycje na tym rynku.


  • Biura rodzinne coraz chętniej inwestują w kryptowaluty – wynika z nowego badania Citi.
  • Obraz jest jednak złożony i wcale nie jednoznaczny.

Citi wskazuje na nowy trend na rynku kryptowalut

Liczba biur rodzinnych (to częściowo odpowiednik polskich fundacji rodzinnych), które inwestują w kryptowaluty wzrosła w tym roku ponad dwukrotnie – z 8% do 17%.

Dowiadujemy się tego z raportu „Global Family Office 2024 Survey Report” przygotowanego przez Citi.

Co ciekawe, mowa zarówno o dużych, jak i małych biurach rodzinnych (granica podziału to wartość zarządzanych aktywów. Ta przebiega przy poziomie 500 milionów USD).

Około jednej czwartej respondentów zainwestowało już lub planowało zainwestować w cyfrowe aktywa, przy czym 17% zostało sklasyfikowanych jako early adopterzy, a 10% jako osoby „ciekawe kryptowalut”.

Większość przedstawicieli tej pierwszej grupy jak na razie dopiero “obwąchuje się” z kryptowalutami: 15% z nich przeznaczyło na BTC i altcoiny mniej niż 5% swojego portfela.

Biura rodzinne wybierają bezpośrednią ekspozycję na kryptowaluty. Tylko 18% wybiera fundusze typu ETF. Interesują się też stokenizowanymi aktywami realnymi (RWA), choć na tym polu widać przewagę większych podmiotów (biur z aktywami o wartości większej niż 500 mln USD).

Z raportu wynika, iż barierą dalszej adopcji jest brak odpowiedniej edukacji na temat kryptowalut. Aż dwie trzecie uczestników badania nie wiedziało, jak analizować tego typu aktywa.

Azja i Pacyfik na czele stawki

Azja i Pacyfik to regiony, które przodują pod względem adopcji cyfrowych aktywów. Aż 37% biur rodzinnych zainwestowało lub jest zainteresowanych inwestowaniem w krypto. Jedno na dwadzieścia biur rodzinnych w regionie zgłosiło, iż 10% ich portfela jest ulokowane w cyfrowych aktywach.

Z kolei biura rodzinne w Ameryce Łacińskiej wykazały najmniejsze zainteresowanie tematem. Aż 83% stwierdziło, iż nie interesuje się cyfrowymi walorami.

Ogólny trend wskazuje na wzrost zainteresowania, ale odsetek tych, którzy planują zwiększyć swoje alokacje minus tych, którzy planują je zmniejszyć, był ujemny (-11%). Oznacza to, że istnieje większe zainteresowanie zmniejszeniem ekspozycji na kryptowaluty.

Idź do oryginalnego materiału