Nowy unijny "szeryf" finansowy wkracza do gry. Wyjaśniamy, co musisz wiedzieć o AMLA

4 godzin temu
W strukturach Unii Europejskiej oficjalnie rozpoczyna działalność nowy, potężny gracz – AMLA. Ten tajemniczo brzmiący skrót oznacza Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu. Jego zadaniem będzie walka z nielegalnymi przepływami finansowymi na niespotykaną dotąd w Europie skalę. Ale co to dokładnie oznacza dla firm i zwykłych obywateli? Wyjaśniamy.


Czym dokładnie jest AMLA? Poznaj nowego strażnika finansów UE


AMLA, czyli Anti-Money Laundering Authority, to nowa, niezależna agencja Unii Europejskiej. Jej główna siedziba została ulokowana we Frankfurcie nad Menem, finansowym sercu Niemiec i Europy. Powstanie AMLA to odpowiedź UE na potrzebę skuteczniejszego zwalczania przestępczości finansowej, która co roku pochłania miliardy euro i destabilizuje gospodarki.

Mówiąc prościej, AMLA ma być centralnym organem koordynującym i wzmacniającym walkę z praniem brudnych pieniędzy (AML) oraz finansowaniem terroryzmu (CFT) we wszystkich krajach członkowskich.

Dlaczego UE potrzebowała AMLA? Dotychczasowe luki w systemie


Do tej pory nadzór nad przeciwdziałaniem praniu pieniędzy był rozproszony i leżał głównie w gestii poszczególnych państw członkowskich. Prowadziło to do powstawania luk prawnych i różnic w egzekwowaniu przepisów, co skrzętnie wykorzystywały zorganizowane grupy przestępcze. Skandale finansowe ujawniające przepływ miliardów euro pochodzących z nielegalnych źródeł przez europejskie banki pokazały, iż system wymagał pilnej reformy.

AMLA ma za zadanie ujednolicić podejście, zapewnić spójne stosowanie przepisów i zlikwidować słabe punkty w europejskim systemie finansowym.

Jakie będą główne zadania AMLA? Nadzór, koordynacja i współpraca


Nowy unijny urząd będzie miał szerokie kompetencje. Do jego kluczowych zadań należeć będą:


Bezpośredni nadzór: AMLA obejmie bezpośrednim nadzorem wybrane, najbardziej ryzykowne instytucje finansowe (tzw. podmioty zobowiązane), zwłaszcza te działające transgranicznie. Chodzi tu głównie o duże banki czy instytucje płatnicze.

Koordynacja nadzorów krajowych: Urząd będzie współpracował z krajowymi organami nadzoru (w Polsce np. z KNF i GIIF), wspierając je, wydając wytyczne i zapewniając jednolite standardy działania w całej UE.

Wspieranie Jednostek Analityki Finansowej (JAF): AMLA ma usprawnić współpracę i wymianę informacji między krajowymi JAF – jednostkami odpowiedzialnymi za zbieranie i analizowanie informacji o podejrzanych transakcjach.

Tworzenie jednolitych przepisów: Przyczyni się do opracowania bardziej szczegółowych, jednolitych standardów technicznych dla całego rynku.


Jaki wpływ AMLA będzie miała na obywateli i firmy?


Choć AMLA skupi się głównie na nadzorze nad dużymi instytucjami finansowymi i koordynacji działań na poziomie systemowym, jej działalność będzie miała pośredni wpływ na wszystkich uczestników rynku:

Większe bezpieczeństwo: Skuteczniejsza walka z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu oznacza bezpieczniejszy system finansowy dla wszystkich.

Potencjalnie większa kontrola: Banki i inne instytucje, podlegając bardziej rygorystycznym i jednolitym przepisom, mogą w niektórych przypadkach stosować wzmożone procedury weryfikacji klientów lub transakcji (tzw. KYC - Know Your Customer).

Równe warunki dla firm: Ujednolicenie przepisów w całej UE powinno stworzyć bardziej przewidywalne i równe warunki działania dla przedsiębiorstw, zwłaszcza tych operujących na wielu rynkach.

Idź do oryginalnego materiału