Nvidia czy Microsoft: Która firma osiągnie pierwszą wartość 4 bilionów dolarów?

4 dni temu

26 grudnia 2024 r. Apple przekroczyło 3,9 biliona dolarów kapitalizacji rynkowej, co oznacza, iż ​​jest zaledwie 2% od stania się pierwszą na świecie firmą wartą 4 biliony dolarów. Ale nie udało się. Apple odbiło się w ostatnich tygodniach, ale do tej pory pozostaje w dużym spadku, podczas gdy Nvidia (NASDAQ: NVDA) i Microsoft (NASDAQ: MSFT) właśnie osiągnęły nowe rekordy wszech czasów. Oto dlaczego Nvidia najprawdopodobniej zostanie pierwszą firmą, której wartość rynkowa przekroczy 4 biliony dolarów, co Nvidia i Microsoft muszą zrobić, aby ceny przez cały czas rosły, i czy warto teraz kupić akcje którejkolwiek ze spółek wzrostowych.

Nowy faworyt

W ciągu niecałych trzech lat Nvidia przeszła z miliardów do bilionów kapitalizacji rynkowej. A teraz jest najbliższą firmą do 4 bilionów dolarów — nieco ponad 3% od zamknięcia rynku 3 lipca.

Nvidia prawdopodobnie osiągnie 4 biliony dolarów przed Microsoftem, po prostu dlatego, iż jest bliżej progu, a jej akcje są bardziej zmienne. Nvidia jest teraz na plusie ponad 18% od początku roku (YTD), ale spadła o około 30% YTD na początku kwietnia, w najgorszym momencie wyprzedaży wywołanej taryfami. Więc nie jest nierozsądne, iż akcje mogą wzrosnąć o kilka punktów procentowych, aby przeskoczyć swoją kapitalizację rynkową powyżej 4 bilionów dolarów.

Lepszym pytaniem nie jest to, czy Nvidia i Microsoft osiągną kapitalizację rynkową na poziomie 4 bilionów dolarów, ale co każda z tych firm musi zrobić, aby uzasadnić tę wycenę.

Rajd napędzany zyskami

Dwa największe czynniki wzrostu cen akcji to wzrost zysków i nastroje inwestorów. jeżeli zyski rosną, inwestorzy prawdopodobnie zapłacą wyższą cenę za akcje spółki. Ale jeżeli inwestorzy spodziewają się przyspieszenia tempa wzrostu zysków, mogą być skłonni przyznać akcjom wycenę premium.

Nvidia i Microsoft odnotowały tak dobre wyniki w ostatnich latach, ponieważ ich zyski rosną, a inwestorzy są skłonni zapłacić wyższą cenę za te firmy w stosunku do ich zysków. Nvidia przeszła od poniżej 10 miliardów dolarów rocznego dochodu netto do oszałamiających 76,8 miliarda dolarów w ciągu zaledwie kilku lat. Microsoft podwoił swój dochód netto w ciągu ostatnich pięciu lat, a cena jego akcji wzrosła ponad dwukrotnie. Aby Nvidia i Microsoft przez cały czas były dobrymi inwestycjami, obie firmy muszą wykazać, iż wzrost ich zysków jest trwały, a nie tymczasowy.

Wycena Nvidii jest przez cały czas rozsądna

Nvidia odniosła duże korzyści z szybkiego wzrostu wydatków dużych firm technologicznych na sztuczną inteligencję (AI). Nvidia ma dominujący udział w rynku w dostarczaniu wydajnych jednostek przetwarzania grafiki (GPU) dla centrów danych i powiązanych rozwiązań AI dla przedsiębiorstw. Ze względu na ograniczoną podaż i wysoki popyt, Nvidia może pobierać najwyższe ceny za swoje oferty AI, co pozwala jej zamienić ponad połowę sprzedaży na czysty zysk . A ponieważ klienci Nvidii należą do najbardziej stabilnych finansowo, wysokobudżetowych firm na świecie (jak Microsoft), Nvidia wie, iż jej klienci mogą pozwolić sobie na wydanie mnóstwa pieniędzy na AI.

Jednak nie byłoby tak w przypadku, gdyby pojawiły się wyzwania dla kluczowych klientów Nvidii, jeżeli nastąpi spowolnienie w całej branży lub jeżeli pojawi się konkurencja i obniży marże Nvidii. Zakup Nvidii teraz to zakład, iż firma może przez cały czas zwiększać swoje zyski, choćby jeżeli jej marże stopniowo będą spadać z czasem.

Dobra wiadomość jest taka, iż ​​Nvidia nie musi podwajać swoich zysków każdego roku, aby być świetnym zakupem. choćby jeżeli zyski będą rosły, powiedzmy, o 25% rocznie, przez cały czas może obniżyć swoją wycenę w czasie i stać się akcją pokonującą rynek. Oto, jak wskaźnik ceny do zysku (P/E) Nvidii wzrósłby z ponad 50 do poniżej 35 w ciągu pięciu lat, gdyby zyski rosły o 25% rocznie, a cena akcji wzrosłaby średnio o 15% rocznie.

Przy takich założeniach cena akcji Nvidii w ciągu pięciu lat mniej więcej się podwoi, ale zyski spółki wzrosną trzykrotnie, co oznacza, iż ​​wskaźnik P/E znacznie spadnie. Kluczowym wnioskiem jest to, iż Nvidia nie musi utrzymywać swojego parabolicznego wzrostu, aby być dobrą inwestycją. Jednak akcje mogą drastycznie spaść, jeżeli inwestorzy uznają, iż nieprzewidziane ryzyko przerwie trajektorię wzrostu. Mieliśmy tego przedsmak w kwietniu, kiedy Nvidia oszacowała, iż ​​poniesie wielomiliardowe opłaty z powodu taryf, a cena akcji gwałtownie spadła w krótkim czasie.

Podsumowując, inwestorzy powinni brać pod uwagę firmę Nvidia tylko wtedy, gdy są pewni, iż wydatki na sztuczną inteligencję będą utrzymane, a firma będzie w stanie dostosować się do zmian na rynku wraz z jego dojrzewaniem.

Daleko od jednowymiarowości

Microsoft może być lepszym wyborem dla inwestorów poszukujących bardziej zrównoważonych akcji technologicznych do kupienia. Microsoft ma niższy wskaźnik P/E niż Nvidia, i to z dobrego powodu, ponieważ nie rośnie tak szybko. Jednak Microsoft nie potrzebuje też wiele, aby pójść dobrze, aby mógł przez cały czas rosnąć stabilnie w czasie.

Ogromna większość zysków Nvidii jest bezpośrednio związana z AI. Microsoft ma zróżnicowany profil zysków, obejmujący przetwarzanie w chmurze, oprogramowanie, sprzęt, platformy takie jak GitHub, LinkedIn i Xbox, a także inne obszary. AI przyspiesza wzrost zysków Microsoftu i zwiększa jego zyski, ale firma przez cały czas może odnieść ogromny sukces, choćby jeżeli inwestycje w AI spowolnią, a branża dojrzeje.

Warto również wspomnieć, iż Microsoft rutynowo skupuje swoje akcje i podnosi dywidendę przez 15 kolejnych lat. Ma więc bardziej zrównoważony program zwrotu kapitału niż Nvidia, który nagradza akcjonariuszy poprzez rozwijanie podstawowej działalności, a nie poprzez bezpośredni zwrot kapitału.

Dwie solidne okazje dla długoterminowych inwestorów

Nvidia i Microsoft to wyjątkowe firmy. Nie byłoby zaskoczeniem, gdyby obie przekroczyły 4 biliony dolarów kapitalizacji rynkowej i kontynuowały jej wzrost. Jednak inwestorzy powinni pamiętać, iż ceny akcji obu firm rosną szybciej niż zyski, co wywiera na nie presję, aby zniwelować różnice między oczekiwaniami a rzeczywistością.

Idź do oryginalnego materiału