NVIDIA krytykuje administrację Joe Bidena. Chodzi o eksport chipów AI

1 tydzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Jeden z największych producentów chipów i dostawców najnowszych technologii, NVIDIA, skrytykowała decyzję administracji Joe Bidena o ograniczeniu eksportu amerykańskich chipów AI do wybranych krajów. Zdaniem spółki przyczyni się to do osłabienia konkurencyjności USA, jak również osłabienia globalnego postępu cywilizacyjnego.


Restrykcje dotyczące eksportu chipów i technologii opartej na sztucznej inteligencji zapowiedziane przez administrację prezydenta USA Joe Bidena spotkały się z niezrozumieniem nie tylko strony polskiej czy Komisji Europejskiej. NVIDIA, jeden z czołowych producentów układów scalonych, procesorów i liderów w zakresie AI skrytykowała amerykańskie władze za ten ruch. Spółka wydała w tej sprawie komunikat.


NVIDIA czeka na powrót polityki Donalda Trumpa


Przedstawiciele spółki przypomnieli, iż przez dziesięciolecia wiodąca pozycja USA w ekosystemach obliczeniowych i systemu była też wynikiem powstrzymywania się władz od dyktowania warunków dotyczących projektowania czy sprzedaży technologii, a więc kluczowych czynników napędzających innowacje i wzrost gospodarczy.Reklama


"Pierwsza administracja Donalda Trumpa położyła fundamenty pod obecną siłę i sukces Ameryki w AI, wspierając środowisko, w którym amerykański przemysł może konkurować i wygrywać dzięki zasługom bez narażania bezpieczeństwa narodowego. W rezultacie, AI stała się integralną częścią każdej nowej aplikacji, napędzając wzrost gospodarczy, promując interesy USA i zapewniając krajowi przywództwo w zakresie najnowocześniejszych technologii" - czytamy w oświadczeniu, w którym przypomniano, iż AI wykorzystywana jest w tej chwili na całym świecie, od opieki zdrowotnej, przez rolnictwo, po edukację.
Zdaniem NVIDII globalny postęp cywilizacyjny i gospodarczy, w świetle decyzji administracji Joe Bidena, jest zagrożony. Ruch o ograniczeniu eksportu chipów i AI nazwano "bezprecedensowym i błędnym".
"W ostatnich dniach urzędowania administracja Bidena stara się podważyć przywództwo Ameryki w ponad dwustustronicowym gąszczu przepisów, sporządzonych w tajemnicy i bez odpowiedniego przygotowania legislacyjnego. To daleko idące posunięcie nałożyłoby biurokratyczną kontrolę nad tym, jak czołowe amerykańskie półprzewodniki, komputery, systemy, a choćby oprogramowanie są projektowane i sprzedawane na całym świecie. A próbując manipulować wynikami rynkowymi i zdusić konkurencję - siłę napędową innowacji - nowe zasady administracji Bidena grożą utratą z trudem zdobytej przewagi technologicznej Ameryki" - ostrzegają przedstawiciele spółki.
Choć władze USA argumentują podjętą decyzję przesłankami politycznymi - całkowity zakaz eksportu obejmowałby m.in. Chiny czy Rosję, na czym skorzystaliby sojusznicy USA, w tym m.in. Tajwan oraz Korea Południowa - NVIDIA podkreśla, iż nie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa USA. Wręcz przeciwnie - zdaniem spółki ruch ten przyczyni się do osłabienia konkurencyjności kraju.
"Czekamy na powrót do polityki, która wzmocni amerykańskie przywództwo, wzmocni naszą gospodarkę i utrzyma naszą przewagę konkurencyjną w dziedzinie sztucznej inteligencji i nie tylko" - wskazano.


Polska chce wyjaśnień od USA ws. ograniczeń eksportu technologii


W poniedziałek resort handlu USA opublikował decyzję mającą na celu ograniczenie eksportu amerykańskich chipów AI do wybranych krajów. Chociaż przewidziano wyjątki dla strategicznych sojuszników, kilkanaście państw członkowskich UE ma zostać objętych ograniczeniami, w tym Polska.
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował w środę, iż zwrócił się do ministra spraw zagranicznych o podjęcie stanowczych i pilnych działań ws. limitu USA na chipy. Sprawa nie była wcześniej konsultowana z resortem cyfryzacji - dodał przedstawiciel biura komunikacji MC.
"Decyzja administracji Stanów Zjednoczonych w sprawie zasad eksportu mikroprocesorów typu GPU (czyli chipów - PAP) jest dla mnie niezrozumiała i nie opiera się na żadnych merytorycznych przesłankach" - ocenił Gawkowski we wpisie w serwisie X. Wskazał też, iż państwa Unii Europejskiej w relacjach z USA powinny być traktowane w ten sam sposób.


Przedstawiciele ministerstwa cyfryzacji rozmawiali już w tej sprawie z Komisją Europejską. "Osobiście zwrócę się również do komisarz Henny Virkkunen o podjęcie zdecydowanych działań" - zapowiedział Krzysztof Gawkowski w mediach społecznościowych.
Polska ambasada zwróciła się z prośbą o wyjaśnienia także do administracji USA - poinformował w środę w Polskim Radiu wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. "Narzucony przez USA limit dot. ograniczenia eksportu amerykańskich chipów sztucznej inteligencji nie wstrzyma rozwoju AI w Polsce w tym i w następnym roku; może być problemem w dłuższej perspektywie" - ocenił. Dodał, iż "Unia Europejska podejmuje dyskusję o suwerenności cyfrowej o dwadzieścia lat za późno". "To powoduje, iż możemy być tak kategoryzowani przez inne państwa, co nie powinno się było zdarzyć" - dodał.
Zaniepokojenie decyzją ws. ograniczenia eksportu amerykańskich chipów AI do wybranych państw wyraziła Komisja Europejska. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydali wiceprzewodnicząca KE Henna Virkkunen i komisarz Marosz Szefczovicz. "Uważamy, iż w interesie gospodarki i bezpieczeństwa USA leży również, aby UE kupowała od USA zaawansowane układy sztucznej inteligencji bez ograniczeń: ściśle współpracujemy, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa, i stanowimy dla USA szansę gospodarczą, a nie zagrożenie dla bezpieczeństwa" - napisali.
Idź do oryginalnego materiału