Nvidia z największą stratą na giełdzie wszechczasów

1 tydzień temu

Akcje producenta chipów Nvidia, którego właścicielem jest dyrektor generalny Jensena Huanga (61 l.), spadły w poniedziałek o prawie 17 procent przed zamknięciem notowań w USA . Wartość rynkowa niezwykle wycenianej amerykańskiej grupy spadła o 592,7 miliarda dolarów, do „zaledwie” 2,9 biliona dolarów. W sumie była to największa dzienna strata, jaką kiedykolwiek poniosła spółka na Wall Street. W międzyczasie strata była jeszcze większa, ale pod koniec sesji akcje zdołały nieco odrobić straty z dziennego minimum wynoszącego 116,70 USD do 118,42 USD. Po notowaniach akcje zyskały 3,6 proc.

Nvidia ustanowiła także poprzedni rekord największej utraty wartości giełdy w ciągu jednego dnia: we wrześniu 2024 r. wartość giełdowa grupy spadła o 279 miliardów dolarów. Według Bloomberga wśród dziesięciu największych dziennych strat w historii Wall Street cena akcji Nvidii spadła siedmiokrotnie – choć na znacznie niższym poziomie niż obecnie. To pokazuje, jak podatne na wahania są akcje producenta chipów AI. Wartość grupy Meta na Facebooku w ciągu jednego dnia w 2022 r. spadła o 232 miliardy dolarów, a w 2020 r. Apple o 182 miliardy dolarów.

Spadek cen, który dotknął także wiele innych giełd chipów, został wywołany wiadomością, iż asystent AI chińskiego startupu DeepSeek generuje solidne wyniki – mimo iż prawdopodobnie został opracowany znacznie taniej i wykorzystuje chipy o niższej wydajności . Chipy Nvidia były wcześniej uważane za najlepszy wybór w zastosowaniach AI. Na przykład ChatGPT wymaga chipów o wysokiej wydajności do swojego szkolenia, co spowodowało gwałtowny wzrost Nvidii. Na początku 2023 roku gazety kosztowały niecałe 15 dolarów, a na początku 2024 roku niecałe 50 dolarów.

„Jeśli prawdą jest, iż DeepSeek to «lepsza pułapka na myszy», może to wstrząsnąć całą historią sztucznej inteligencji, która napędzała rynki przez ostatnie dwa lata” – powiedział Brian Jacobsen , główny ekonomista Annex Wealth Management. Przez „lepszą pułapkę na myszy” rozumie się to, iż inna odpowiedź na rozwiązanie problemu może być lepsza niż obecna. „Może to oznaczać mniejsze zapotrzebowanie na chipy, mniejszą potrzebę masowej rozbudowy systemów wytwarzania energii do zasilania modeli oraz mniejsze zapotrzebowanie na duże centra danych” – powiedział Jacobsen.

Nvidia natomiast podkreślała przydatność swoich chipów dla rynku chińskiego w obliczu spadku cen. „Praca DeepSeek pokazuje, jak można tworzyć nowe modele dzięki tej techniki, wykorzystując powszechnie dostępne modele i moc obliczeniową, które są w pełni zgodne z kontrolą eksportu” – stwierdziła Nvidia w swoim oświadczeniu. Jeden z artykułów badawczych DeepSeek pokazuje, iż firma wykorzystała około 2000 chipów Nvidia H800, które zostały zaprojektowane w celu zapewnienia zgodności z amerykańskimi przepisami dotyczącymi kontroli eksportu wprowadzonymi w 2022 r., a przepisy, które według ekspertów Reutersa miałyby wpływ na postęp sztucznej inteligencji w Chinach, prawie nie miałyby zahamować.

Trump mówi o pobudce

Prezydent USA Donald Trump (78 l.) powiedział, iż technologia chińskiego start-upu DeepSeek powinna być sygnałem alarmowym dla amerykańskich firm, aby w pełni poświęciły się konkurencji.

Tymczasem Jimmy Goodrich , starszy doradca RAND Corp ds. analizy technologii, podkreślił, iż w Chinach jest co najmniej kilkanaście dużych superkomputerów wyposażonych w znaczną liczbę chipów Nvidia, które w tamtym czasie DeepSeek wykorzystywał je do sprawdzenia, w jaki sposób można zwiększyć wydajność kupować towary legalnie. Wydajność komputerów jest również głównym przedmiotem zainteresowania firm zajmujących się sztuczną inteligencją w USA. Spółki półprzewodnikowe Broadcom i Marvell straciły w poniedziałek mniej więcej tyle samo co Nvidia na Wall Street. Producent serwerów AI Super Micro spadł o około 12 proc., Dell o prawie 9 proc.

Spółki energetyczne pod presją

Pod jeszcze większą presją znalazły się akcje amerykańskich spółek energetycznych, które w ostatnim czasie skorzystały na spekulacjach o wyższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną dzięki centrom danych AI. Na przykład Vistara spadła o około 28 procent.

Tylko w zeszłym tygodniu akcje AI w USA gwałtownie wzrosły po tym, jak prezydent Donald Trump ogłosił plan sektora prywatnego dotyczący zainwestowania 500 miliardów dolarów w infrastrukturę sztucznej inteligencji za pośrednictwem spółki joint venture o nazwie Stargate.

Marc Andreessen, inwestor venture capital z Doliny Krzemowej , napisał już w niedzielę w X, iż model R1 firmy DeepSeek to „moment Sputnika” w dziedzinie sztucznej inteligencji. Nawiązał do wystrzelenia satelity byłego Związku Radzieckiego, co zapoczątkowało wyścig kosmiczny pod koniec lat pięćdziesiątych. „DeepSeek R1 to jedno z najbardziej niesamowitych i imponujących przełomów, jakie kiedykolwiek widziałem, a jako oprogramowanie typu open source stanowi ogromny dar dla świata” – napisał Andreessen.

Indeks giełd technologii Nasdaq stracił w poniedziałek ponad 3 procent do 19 290 punktów. Indeks spółek standardowych Dow Jones odrobił początkowe straty na poziomie prawie jednego procenta i nieznacznie wzrósł do 44 536 punktów. Szerszy S&P 500 stracił prawie dwa procent do 5989 punktów.

Idź do oryginalnego materiału