O bardzo dobrych efektach strategii dłużnych krótkoterminowych

1 tydzień temu

Krótki koniec górą – tym razem mówimy o bardzo dobrych efektach strategii dłużnych krótkoterminowych. Naszym rozmówcą jest Łukasz Tokarski, zarządzający takich funduszy, jak np. Pekao Spokojna Inwestycja czy Pekao Konserwatywny.

Kasztany kwitną, zieleń w rozkwicie. Część polskiej młodzieży zamiast cieszyć się życiem i wiosną, ślęczy nad maturami, a my patrzymy na rynki na początku maja, czyli po zakończonych już czterech pierwszych miesiącach 2024 r. Tym razem – zwracamy uwagę na strategie dłużne krótkoterminowe, które, w naszej ocenie, rewelacyjnie sprawdzają się w tym roku. O komentarz poprosiłem Łukasza Tokarskiego, zastępcę dyrektora Zespołu Zarządzania Instrumentami Dłużnymi Pekao TFI.

Jak może pamiętacie, w naszym specjalnym, styczniowym raporcie analitycznym „Perspektywy rynkowe – Scenariusze dla rynków na I półrocze 2024 r” pisaliśmy, iż „w perspektywie całego 2024 roku wyraźnie preferujemy (…) krótki koniec”. Odnosiło się to oczywiście do tzw. krótkiego końca krzywej rentowności, czyli mówiąc „po ludzku” i w dużym uproszczeniu – do krótkoterminowych papierów dłużnych. I jak z kolei ocenialiśmy w jednym z kwietniowych tekstów, „perspektywa utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej w Polsce w kolejnych kwartałach sprzyjać powinna naszym funduszom dłużnym krótkoterminowym (Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Konserwatywny, Pekao Konserwatywny Plus). Tak jak oczekiwaliśmy, to czas na generowanie dochodu z tego segmentu”.

Saldo tych pierwszych czterech miesięcy dla takich strategii okazało się bardzo korzystne. Zresztą rzućcie okiem na tabelę zmian wartości jednostek uczestnictwa wspomnianych funduszy – zobaczycie, iż do pierwszych dni maja wyceny wzrosły o od ponad 2,5% do ponad 4%. Oczywiście przypominamy, iż wyniki historyczne funduszy nie są ani obietnicą, ani gwarancją wyników przyszłych, a inwestowanie obarczone jest ryzykiem. A tak te bardzo dobre tegoroczne wyniki funduszy Pekao Konserwatywny i Pekao Konserwatywny Plus komentuje zapowiedziany już Łukasz Tokarski:

„Bardzo dobre tegoroczne wyniki funduszy dłużnych krótkoterminowych Pekao Konserwatywny i Pekao Konserwatywny Plus to efekt przyjętej i konsekwentnie realizowanej strategii zakładającej koncentrację na obligacjach o zmiennym oprocentowaniu i niemal całkowite usunięcie z portfela obligacji o stałym oprocentowaniu. Założyliśmy, iż najbardziej prawdopodobny scenariusz makroekonomiczny dla Polski w tym roku, to brak zmian stóp procentowych. Dzięki temu udało nam się uniknąć negatywnego wpływu przecen obligacji stałokuponowych na wynik funduszy. W warunkach odwróconej krzywej dochodowości obserwowanej w Polsce na początku roku, dominacja w portfelu instrumentów dłużnych opartych o stopę procentową WIBOR zapewniła nam w tym roku także wyższą rentowność portfela niż większości konkurencji w grupie porównawczej. Dobrym wynikom sprzyjały ponadto rentowne inwestycje w obligacje Polski denominowane w EUR i USD, dokonane przy zabezpieczeniu ryzyka walutowego i stóp procentowych” – wyjaśnia Tokarski.

Oczywiście, mówiąc o funduszach dłużnych, nie zapominamy o tych inwestujących w obligacje długoterminowe. Przejściowo osiągnięty dołek inflacyjny w Polsce i perspektywa umiarkowanego wzrostu inflacji w kolejnych kwartałach przy jednoczesnym utrzymywaniu stóp procentowych NBP – były przyczyną obserwowanych w bieżącym roku wahań (zmienności) na rynku polskich obligacji długoterminowych. Pretekstem do niedawno obserwowanej mocnej korekty u nas były zaburzenia na globalnych rynkach obligacji wywołane bardzo mocną zmianą oczekiwań co do tempa i skali obniżek stóp w USA. Tak wygenerowane wahania i spadki cen obligacji długoterminowych sprawiły, iż krótkoterminowe wyniki subfunduszy w nie lokujące uległy pogorszeniu. Pozytywnie oceniamy jednak perspektywy tego segmentu rynku w drugim półroczu br.

A skoro o funduszach dłużnych mowa, to przypominamy, iż – naszym zdaniem – odsuwanie w czasie perspektywy obniżania stóp procentowych w USA stwarza jeszcze korzystniejszą niż wcześniej sytuację dla inwestującego w amerykańskie bony skarbowe i krótkoterminowe obligacje subfunduszu Pekao Dochodu USD. Według nas, skorzysta on z narracji „higher for longer”.

Niezależnie od wybranej strategii i funduszy, wszystkim życzymy pięknej wiosny. A maturzystom – spokoju i powodzenia w zmaganiach z arkuszami.

Łukasz Kwiecień, Pekao TFI

Idź do oryginalnego materiału