O małe biogazownie dla rolników indywidualnych apeluje KRIR

4 miesięcy temu

O środki z KPO na małe biogazownie apeluje samorząd rolniczy. Jego zdaniem rozwój tej formy pozwoli Polsce na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Czy ma szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku?

Małe biogazownie rolnicze to temat-rzeka, który przewija się w wypowiedziach polityków związanych z wsią. Niektórzy z nich już od dłuższego czasu wnioskują o środki na rozwój tej gałęzi energetyki. Jednak te głosy zwykle giną wśród dyskusji o energetyce atomowej czy dużych inwestycjach w elektrownie wiatrowe lub słoneczne.

KRIR apeluje o małe biogazownie

W sprawie małych biogazowni KRIR zwróciła się do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Rada wnioskuje o rozszerzenie zakresu naboru w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Rozszerzenie miałoby dotyczyć części związanej z wdrażaniem technologii i innowacji środowiskowych. W szczególności miałoby objąć zadania związane z gospodarką w obiegu zamkniętym.

Kto skorzysta na obecnym naborze?

Z obecnego naboru wniosków skorzystają duże przedsiębiorstwa lub konsorcja, w skład których wchodzą takie podmioty. W tym drugim wypadku członkiem konsorcjum może być także najmniej jedna organizacja badawcza. Także małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą uczestniczyć w tych konsorcjach jako ich członkowie.

Jednakże zdaniem rolników należałoby rozszerzyć możliwość składania wniosków o wsparcie finansowe także dla rolników. Zdaniem środowisk rolniczych środki z KPO powinny trafić też na małe biogazownie rolnicze. Dzięki temu polski system energetyczny stałby się bardziej elastyczny i stabilny, szczególnie w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Jakie korzyści dają małe biogazownie

Benefitów z budowy małych biogazowni rolniczych można szukać nie tylko we wzmocnieniu polskiego systemu energetycznego. Dużą korzyścią byłoby także stworzenie dodatkowego źródła dochodu dla rolników. Ponadto rozwój małych biogazowni rolniczych umożliwi zagospodarowanie nadwyżek i pozostałości produkcji roślinnej zbóż oraz z produkcji zwierzęcej. A te elementy są w tej chwili najważniejsze dla polskich gospodarstw rolnych.

Ponadto wprowadzenie możliwości uzyskania środków z KPO w ramach Inwestycji A2.2.1. wsparłoby nie tylko sektor rolny. Byłoby ono także środkiem na drodze do bardziej zrównoważonego i ekologicznego rozwoju kraju oraz do dalszego wzrostu innowacyjności. Nie można także zapominać o aspekcie bezpieczeństwa, jakie dają takie rozproszone źródła energii w skali kraju.

Źródła: www.krir.pl

Idź do oryginalnego materiału