Obcokrajowcy inwestują w nieruchomości gruntowe w Polsce

5 miesięcy temu

MSWiA przedstawiło informacje na temat zakupu przez obcokrajowców nieruchomości w Polsce w 2023 r. Wynika z niego, iż łącznie w ich ręce przeszło w ubiegłym roku ponad 5,6 tys. hektarów. Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości gruntowe w zachodniopomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zaleciła przyjęcie sprawozdania o nabywaniu w 2023 r. nieruchomości gruntowych przez cudzoziemców. To z tego raportu pochodzą poniższe dane statystyczne.

Czym są nieruchomości gruntowe?

Na początek uporządkujmy. Według prawa za nieruchomość gruntową przyjmuje się grunt wraz z częściami składowymi, o ile może ona stanowić samodzielny przedmiot obrotu prawnego. Nieruchomość gruntowa stanowi odrębny przedmiot własności, a znajdujące się na niej i trwale z nią związane budynki, rośliny, urządzenia itp. są częściami składowymi danej nieruchomości gruntowej. Żeby nieruchomość gruntowa stała się odrębnym przedmiotem własności, musi mieć ona wyznaczone zewnętrzne granice oraz założoną księgę wieczystą.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, nieruchomości gruntowe można podzielić na grunty rolne, czyli wszelkie ziemie wykorzystywane przez rolników do prowadzenia działalności rolnej oraz hodowlanej, a także grunty nierolnicze. Czyli np. grunty z możliwością zabudowy usługowo-handlowej.

Według przepisów cudzoziemcy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej mogą nabywać nieruchomości bez zezwolenia. Natomiast pozostali obcokrajowcy muszą na takie transakcje uzyskać zgodę ministra spraw wewnętrznych. Według sprawozdania w 2023 r. prawie 95 procent transakcji nie wymagało zezwolenia.

Najwięcej gruntów w Polsce kupują Niemcy i Holendrzy

W 2023 r. obcokrajowcy w wyniku ponad 9 tys. transakcji nabyli nieruchomości gruntowe o powierzchni ponad 5,6 tys. hektarów. Najwięcej w obce ręce przeszło gruntów w województwach zachodniopomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Wśród kupujących osób prywatnych dominowali Niemcy, Holendrzy i Szwajcarzy. jeżeli chodzi o osoby prawne, to był to głównie kapitał niemiecki, holenderski i luksemburski.

Zezwolenia dla Ukraińców, Białorusinów i Brytyjczyków

Jeśli chodzi o transakcje, które wymagały zezwolenia, to najwięcej wydano ich, jak podaje sprawozdanie, dla osób z obywatelstwem bądź kapitałem ukraińskim, białoruskim i brytyjskim. W 2023 r. było takich zezwoleń 898. W ich wyniku nabyto 1263 nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 72,66 ha. W stosunku do 2022 r. liczba zezwoleń wzrosła o prawie 24 procent, zaś nabytych nieruchomości — o ponad 32,7 proc. Zezwolenia dotyczyły głównie nieruchomości gruntowych w woj. mazowieckim, dolnośląskim i w pomorskim.

Sprawozdanie podaje także, iż w 2023 r. wydano 173 zezwolenia na zakup gruntów rolnych i leśnych o powierzchni w sumie ponad 38,6 hektarów.

Źródło: PAP, invest expo

Idź do oryginalnego materiału