Obligacje SP powinny pokonywać średnioroczną inflację w tej dekadzie

1 dzień temu

Rentowność skarbowych obligacji długoterminowych, która oscyluje w okolicach 6%, z nawiązką powinna pokonać średnioroczną inflację w nadchodzącej dekadzie (obligacje inflacyjne wyceniają ją poniżej 3%), oceniają zarządzający VIG/C-Quadrat TFI.

„Dynamika zmian na polskim rynku dłużnym w nowym roku utwierdza w przekonaniu, iż rok 2025 będzie wymagający dla rynku obligacji. Zarządzający VIG/C-QUADRAT TFI uważają, iż zmienność, która powróciła na ten rynek prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej i będzie generowała wiele dramatycznych zwrotów akcji w kolejnych miejscach. Tym bardziej, iż fundamenty gospodarcze są wyzwaniem dla segmentu dłużnego. Z jednej strony jesteśmy świadkami wzrostu inflacji i znaczących podaży obligacji na rynku pierwotnym, a z drugiej strony wzrost gospodarczy i siła konsumenta nie są tak znacząca, jak oczekuje tego rynek” – czytamy w komentarzu rynkowym Towarzystwa.

Dodatkowo sytuacja na rynku amerykańskim, największym globalnym rynku obligacji, daleka jest od przewidywalności. Inwestorzy od pewnego czasu skupiają się na bieżących danych i dostosowują swoje portfele dość dynamicznie, podkreślono.

„W naszej ocenie pierwsze półrocze może charakteryzować się podwyższoną zmiennością w przypadku wyceny instrumentów rządowych. Większej stabilizacji oczekujemy w drugiej połowie 2025, gdzie rozmowy o obniżkach stóp procentowych w Polsce powinny stać się bardziej realne” – skomentował dyrektor inwestycyjny VIG/C-Quadrat TFI Fryderyk Krawczyk, cytowany w materiale.

Jednak, obecne dochodowości instrumentów skarbowych oznaczają, iż ich poziom jest nominalnie atrakcyjny, podkreśliło Towarzystwo.

„W długim okresie wydaje się, iż rentowność obligacji długoterminowych, która oscyluje w okolicach 6%, z nawiązką powinna pokonać średnioroczną inflację w nadchodzącej dekadzie (obligacje inflacyjne wyceniają ją poniżej 3%). Patrząc na tę klasę aktywów z pewnego dystansu trudno zaprzeczyć, iż w dłuższym horyzoncie jej atrakcyjność inwestycyjna jest znacząca” – czytamy dalej.

VIG/C-Quadrat TFI wchodzi w skład grupy Vienna Insurance Group, która działa na polskim rynku od 1998. W skład grupy kapitałowej VIG wchodzą też firmy ubezpieczeniowe, jak Compensa, InterRisk czy Wiener.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału