Obniżamy stopy kredytowe – czy to koniec widma kryzysu gospodarczego?

1 rok temu

Nad Polską nie ciąży już widmo kryzysu gospodarczego – tak przynajmniej można by wywnioskować z ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o rekordowej obniżce stóp procentowych. Czy trudne i niepewne czasy dla polskiej gospodarki faktycznie mamy już za sobą? O jaką kwotę spadnie rata kredytu hipotecznego w związku ze spadkiem stóp procentowych? Sprawdźmy!

Sytuacja gospodarcza w Polsce we wrześniu 2021

Koniec sierpnia i początek września 2023 był stosunkowo dobrym czasem dla polskiej gospodarki. Umacniający się złoty, spadająca inflacja (wg. danych GUS wynosząca 10,1% w 08.2023) oraz ożywienie na rynku mieszkaniowym – już te trzy przesłanki faktycznie mogą wskazywać na to, iż powoli sytuacja w naszej gospodarce zaczyna się normować, a choćby dążyć ku lepszemu. Czy jednak jest to już powód do popadania w huraoptymizm? Cóż patrząc po decyzjach podjętych na ostatnim spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej, można stwierdzić, iż tak w istocie jest!

Rekordowa obniżka stóp procentowych w Polsce

75 punktów bazowych – dokładnie o tyle obniżono stopy procentowe w Polsce w środę, 6 września. Oznacza to, iż wysokość stóp procentowych spadła z 6,75 do 6 procent. To bardzo duża jednorazowa obniżka, a w kontekście realiów inflacyjnych w naszym kraju zabieg ten jest unikalny w skali światowej. Nic więc dziwnego, iż decyzja Rady Polityki Pieniężnej była szeroko komentowana tak na lokalnym, jak i na międzynarodowym podwórku. Głos w tej sprawie zabrali zarówno prezesi banków, jak i youtuberzy ekonomiczni. o ile mowa o tych drugich, to temat ten dobrze objaśniono na kanale Damian Olszewski – Praktycznie o pieniądzach.

Dlaczego podnosi się stopy procentowe?

Stopy procentowe podnosimy w momencie, w którym inflacja zaczyna się rozpędzać, a obniżamy wtedy, kiedy zdaje się ona zmierzać do tak zwanego celu inflacyjnego (dla Polski jest to 2,5%). Temat samych stop procentowych jest bardzo złożony i chętnie objaśnię go szerzej w osobnym artykule. W największym uproszczeniu niższe stopy procentowe to więcej pieniędzy w obiegu co z kolei może napędzać inflację. Z kolei wyższe stopy procentowe to mniej pieniędzy w obiegu, a więc i hamowanie inflacji.

Pozytywne skutki spadku stop procentowych

Oczywiście pozytywnym skutkiem spadku stóp procentowych jest obniżka rat kredytów zaciągniętych w złotówkach. Obniżkę tę odczują więc miliony Polaków – o ile w takim razie spadną raty kredytów po wrześniowej obniżce? Cóż na wysokość raty kredytu składa się kilka czynników, dlatego z szacunku do czytelników nie przytoczę tu konkretnych liczb. Z pewnością jednak spadek ten będzie dla wszystkich odczuwalny i wyniesie choćby kilkaset złotych.

Negatywne skutki obniżenia stóp procentowych

Niestety, każdy medal ma dwie strony – niższe stopy kredytowe to niższe oprocentowanie kredytów, ale również lokat oraz innych produktów finansowych, które mają przyciągać inwestorów i podnosić wartość złotówki. Już dziś możemy zaobserwować ich odpływ z polskiej gospodarki – najlepiej obrazuje to nagły spadek złotówki względem twardych walut. Tak więc o ile planujecie w najbliższym czasie wakacyjny wypoczynek, to warto obserwować kursy oraz prognozy i znaleźć dobry moment na wymianę. Decyzja o obniżeniu stóp procentowych w momencie malejącej, ale wciąż bardzo wysokiej inflacji może być opłakana w skutkach dla naszej gospodarki. Żyjemy jednak w tak nieprzewidywalnych czasach, iż stawianie tu jakichkolwiek prognoz długoterminowych byłoby po prostu naiwne.

Dlaczego obniżono stopy procentowe w Polsce?

Co jest przyczyną obniżenia stóp procentowych w Polsce o aż 75 punktów bazowych? Ekonomiści przychylni NBP stwierdzą, iż pozytywne wskaźniki dla polskiej gospodarki. Z kolei osoby stojące po przysłowiowej drugiej stronie barykady powiedzą, iż taka decyzja jest uwarunkowana tym, iż 15.10 czekają nas wybory. I faktycznie – obniżka miała miejsce 6.09. Raty zwykle płacimy raz w miesiącu, więc każdy Polak przed wyborami odczuje pierwsze skutki obniżki stóp na własnym budżecie. Przypadek? prawdopodobnie tak!

Idź do oryginalnego materiału