Obniżka prowizji za handel ETF i ETC na GPW będzie obowiązywać cały 2025 rok. Zarząd podjął istotną uchwałę

3 godzin temu
Obniżka prowizji za handel ETF i ETC na GPW będzie obowiązywać cały 2025 rok. Zarząd podjął istotną uchwałę Szymon Machalica śr., 18.12.2024
Kanał
Strefa Inwestorów
BetaETF ETF ETC
Treść

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła przedłużenie programu obniżek opłat za obrót funduszami ETF, ETC i ETN na GPW do końca 2025 roku. Uchwała, która weszła w życie z dniem jej podjęcia, kontynuuje strategiczne działania giełdy na rzecz wspierania inwestorów i rozwijania rynku funduszy pasywnych w Polsce.

GPW ułatwia inwestowanie w fundusze ETF i usuwa opłaty. Brokerzy trzymają się jednak swoich prowizji

Program, który pierwotnie miał zakończyć się w 2024 roku, zyskał dodatkowy rok działania, co daje inwestorom dalszą możliwość korzystania z obniżonych stawek opłat giełdowych. Zgodnie z treścią uchwały:

"Obniżone stawki opłat giełdowych, o których mowa w § 1 niniejszej uchwały, mogą być stosowane począwszy od obrotu dokonywanego przez uprawnionych do nich członków giełdy od dnia 1 stycznia 2025 r. Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2025 r., o ile Zarząd Giełdy nie postanowi o przedłużeniu okresu jej obowiązywania."

Decyzja Zarządu GPW ma najważniejsze znaczenie dla dalszego rozwoju rynku funduszy ETF i ETC w Polsce. Przypomnijmy, iż w tym roku obrót funduszami ETF na warszawskiej giełdzie przekroczył 1,16 miliarda złotych, co wskazuje na rosnące zainteresowanie inwestorów tym segmentem. W ramach programu obniżek opłaty transakcyjne za obrót funduszami ETF, ETC i ETN na GPW zostały zredukowane do poziomu 0%, co oznacza pełne zniesienie prowizji pobieranych przez giełdę.

Rekomendacje listopad 2024 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest w tej chwili 13 funduszy ETF i jeden ETC. Fundusze te oferują ekspozycję na różne klasy aktywów, w tym (CAŁA LISTA):

  • ETF-y na indeksy akcji polskich (np. WIG20TR, mWIG40TR),
  • ETF-y na indeksy akcji zagranicznych (np. S&P 500, DAX),
  • ETF-y obligacyjne,
  • ETC na złoto.

GPW konsekwentnie realizuje strategię zwiększania atrakcyjności rynku funduszy pasywnych. Plany na 2025 rok obejmują rozwój współpracy z Beta ETF w zakresie funduszy dywidendowych oraz promocję funduszy opartych na indeksach małych i średnich spółek. Dodatkowo, rozbudowa platformy GlobalConnect ma otworzyć polskim inwestorom łatwiejszy dostęp do zagranicznych rynków kapitałowych.

Działania te wpisują się w globalny trend dynamicznego rozwoju funduszy ETF, których liczba na światowych rynkach przekracza w tej chwili 5,7 tys. – obejmujących szeroką gamę aktywów i rynków. W Polsce wyzwaniem pozostaje jednak nie tylko wzrost liczby notowanych funduszy, ale również kooperacja z brokerami, którzy wciąż nie deklarują obniżenia prowizji, co mogłoby dodatkowo wesprzeć inwestorów indywidualnych.

Przedłużenie programu obniżek opłat to istotny krok w kierunku dalszego umacniania rynku funduszy ETF i ETC w Polsce. Wprowadzone zmiany stwarzają szanse na zwiększenie płynności oraz atrakcyjności tego segmentu zarówno dla inwestorów krajowych, jak i zagranicznych.

Dni bez sesji na GPW w 2025 r. Aż 12 dni wolnego

Obniżka prowizji za handel ETF i ETC na GPW będzie obowiązywać cały 2025 rok. Zarząd podjął istotną uchwałę
Szymon Machalica
Idź do oryginalnego materiału