Odnotowane w maju obniżki cen paliw na rynku hurtowym podtrzymują przestrzeń do dalszych korekt cen paliw na stacjach na kolejny tydzień, wynika z komentarza rynkowego analityków Reflex. Spodziewają się oni obniżek cen w detalu o 4 – 6 groszy na litrze.
Poniżej komentarz rynkowy Reflex:
Na krajowym rynku paliw obserwujemy coraz niższe ceny. W tym tygodniu ceny benzyn i diesla spadły średnio 6 – 7 groszy, a autogazu o około 4 grosze na litrze. w tej chwili za paliwa płacimy odpowiednio: za benzynę bezołowiową 95 – 5,80 zł/l, bezołowiową 98 – 6,57 zł/l, olej napędowy – 5,84 zł/l i autogaz 2,98 zł/l.
To pierwszy spadek średnich cen autogazu na stacjach do poziomu poniżej 3 zł/l od października ubiegłego roku, ale ten dalej w przeciwieństwie do pozostałych paliw pozostaje droższy o 14 groszy litrze niż przed rokiem.
Po ostatnich obniżkach średnie ceny w regionach dla benzyny Pb 95 i diesla spadły poniżej 6 zł/l. W dalszym ciągu jednak są stacje, gdzie ceny podstawowych paliw kształtują się na poziomach powyżej 6 zł/l.
Odnotowane w maju obniżki cen paliw na rynku hurtowym podtrzymują przestrzeń do dalszych korekt cen paliw na stacjach na kolejny tydzień. Spodziewamy się obniżek cen w detalu w kolejnym tygodniu do 4 – 6 groszy na litrze do poziomów za: benzynę bezołowiową 95 – 5,75 zł/l, bezołowiową 98 – 6,52 zł/l, olej napędowy – 5,79 zł/l i autogaz 2,95 zł/l.
Pod znakiem zapytania, biorąc pod uwagę obserwowany w piątek wzrost cen ropy i oczekiwanie na porozumienie USA i Chin w kwestii ceł, pozostaje kontynuacja spadków cen na stacjach w następnych tygodniach.
Ropa naftowa
Ceny ropy naftowej korygują ostatnią falę spadku cen. Notowania lipcowej serii kontraktów na ropę Brent wzrosły w piątek rano powyżej 63 USD/bbl. W skali tygodnia ropa naftowa podrożała około 2 USD/bbl.
Rynek pozytywnie reaguje na informacje o powrocie USA i Chiny do negocjacji handlowych, które odbędą się w sobotę w Szwajcarii. USA i Chiny to dwaj największy na świecie konsumenci ropy naftowej. Udział tych dwóch państw w światowej konsumpcji ropy naftowej sięga ponad 37%.
Amerykańska EIA tymczasem prognozuje spadek średniej cenę ropy Brent z poziomu 68 USD/bbl w kwietniu do 62 USD/bbl w drugiej połowie roku. W przyszłym roku średnia cena ropy Brent ma ukształtować się na poziomie 59 USD/bbl. Niższe ceny ropy naftowej to efekt oczekiwanej nadwyżki podaży Zdaniem EIA tempa wzrostu światowej podaży ropy wyniesie w tym roku 1,3 mln bbl/d a w przyszłym 1,4 mln bbl/d i będzie wyższe niż prognozowane tempo wzrostu popytu (1 mln bbl/d).
Źródło: ISBnews