Obniżki stóp procentowych już niebawem? Największe banki centralne podzielone w tej kwestii

1 rok temu

W czasach kryzysu gospodarczego i towarzyszącej mu wysokiej inflacji, to co jest wyjątkowo uciążliwe dla wielu obywateli, to wysokie raty kredytów. W wielu państwach, szczególnie tych, które są światowymi liderami, wyczekiwanie na pierwsze obniżki stóp procentowych trwa od dawna. Póki co największe banki centralne pozostają nieugięte i wbrew oczekiwaniom rynku, utrzymują stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Kiedy można spodziewać się jakichś ruchów w tej sprawie?

Obniżki stóp procentowych w USA już w pierwszym kwartale 2024 r.?

Wśród państw, które wstrzymują się z wprowadzeniem obniżek stóp procentowych są Stany Zjednoczone. Jednak ostatnie wystąpienie Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku wprowadziła pewien zamęt i ożywienie. FED przekazał, iż stopy referencyjnej zostaną utrzymane na obecnym poziomie 5,25–5,5%. Jednak ujawniono też, iż decydenci planują co najmniej trzy obniżki w przyszłym roku i cztery dodatkowe obniżki w 2025 r.

Według narzędzia FedWatch należącego do CME Group, rynki wyczekują pierwszej obniżki stóp o 25 punktów bazowych w marcu i spodziewają się, iż do końca przyszłego roku stopa funduszy Fed będzie o około 150 punktów bazowych niższa.

Prezes Fed Jerome Powell przyznał na środowej konferencji prasowej, iż obniżki stóp procentowych „zaczęły się już pojawiać w polu widzenia”, co skłoniło wielu ekonomistów i głównych pożyczkodawców do zmiany swoich strategii.

Co planuje EBC i Wielka Brytania?

Kiedy ewentualne obniżki stóp procentowych w Europie? Na Starym Kontynencie perspektywy są póki co mniej optymistyczne. Zarówno Bank Anglii, jak i Europejski Bank Centralny wstrzymują się z obniżkami. To wbrew oczekiwaniom rynku. Jednak instytucje tłumaczą się tym, iż wciąż utrzymuje się wysoka presję cenową i płacową. Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 5,25% i nie planuje obniżek. Dodatkowo stwierdził, iż polityka pieniężna „prawdopodobnie będzie musiała być restrykcyjna przez dłuższy okres”.

Europejski Bank Centralny również utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jednocześnie zrewidował w dół swoje prognozy wzrostu i inflacji. W oświadczeniu EBC można przeczytać: „Przyszłe decyzje Rady Prezesów zagwarantują, iż jej podstawowe stopy procentowe zostaną ustalone na wystarczająco restrykcyjnym poziomie tak długo, jak będzie to konieczne”. Są jednak pewne pozytywy. Inflacja w strefie euro spadłą z 10,6% do 2,4%. To oznacza, iż jest już bardzo blisko do celu, który zakładał wyhamowanie tego wskaźnika do 2%.

Peter Schaffrik, globalny strateg makro w RBC Capital Markets ocenił, iż „Chociaż w dalszym ciągu spodziewamy się, iż w 2024 roku EBC pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to uważamy, iż w tej chwili ryzyko pozwala myśleć o wcześniejszych obniżkach stóp procentowych”.

Idź do oryginalnego materiału