Obowiązek wymiany przestarzałych kominków to efekt unijnej dyrektywy ekoprojektu, a także lokalnych uchwał antysmogowych.
Regulacje dotyczą coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących urządzeń grzewczych. Chodzi o emisję szkodliwych substancji, takich jak pyły zawieszone (PM), tlenki azotu (NOx) oraz tlenek węgla.
5 tysięcy grzywny za brak odpowiedniego kominka
Przepisy dotyczącą wszystkich właścicieli nieruchomości korzystających ze starych kominków. Dodajmy, iż są województwa, w których te regulacje już obowiązują: chodzi o kujawsko-pomorskie, pomorskie czy małopolskie. Natomiast najpóźniejszy termin modernizacji lub wymiany urządzeń to 2029 rok – czytamy w money.pl.
Właściciele domów, którzy nie dostosują się do przepisów, mogą podlegać kontroli i konsekwencjom finansowym. Za niespełnienie norm przewidziane są mandaty w wysokości do 500 złotych lub grzywna wynosząca choćby 5 tysięcy złotych.
Wspomnijmy, iż właściciele nieruchomości długo mogli korzystać z programu "Czyste Powietrze". Zgodnie z jego zasadami można było dostać dofinansowanie do wymiany pieców i kominków.
Jednak w listopadzie 2024 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NGOŚiGW) wstrzymał nowe wnioski w tej sprawie.
Ministra klimatu Paulina Hennig-Loska zapewniła, iż program zostanie wznowiony w marcu 2025 roku. Właściciele nieruchomości, którzy dokonali modernizacji przed zawieszeniem programu, będą mogli wystąpić o dofinansowanie w specjalnej ścieżce.
Jak podaje NFOŚiGW, jak dotąd złożono ponad milion wniosków na łączną kwotę około 37 miliardów złotych w ramach programu "Czyste Powietrze". Zostało zawarte 820 tysięcy umów na około 26 miliardów złotych. Około 650 tysięcy beneficjentów dostało już prawie 14 miliardów złotych.