Obowiązek szczepienia drobiu. Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie

1 dzień temu

W odpowiedzi na wykrycie dwóch ognisk rzekomego pomoru drobiu na terenie województwa lubelskiego, wojewoda Krzysztof Komorski wprowadził obowiązek szczepienia kur i indyków przeciwko tej chorobie. Zgodnie z wydanym rozporządzeniem, obszar województwa został uznany za zagrożony wystąpieniem zakaźnej choroby zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania.

Obowiązek szczepienia drobiu. Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie

Obowiązkowe szczepienia drobiu

Rozporządzenie wojewody nakłada obowiązek niezwłocznego przeprowadzenia szczepień kur i indyków, w tym piskląt, we wszystkich gospodarstwach zajmujących się hodowlą drobiu oraz wylęgiem. Ponadto, wprowadzono zakaz wprowadzania na teren województwa ptaków niezaszczepionych przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu oraz jaj wylęgowych pochodzących ze stad niezaszczepionych.

Nadzór nad realizacją obowiązku szczepień będą sprawować powiatowi lekarze weterynarii. Działania te mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i ochronę przed dalszymi stratami w hodowlach drobiu.

Wykryte ogniska choroby

Jak informuje wojewódzki inspektorat weterynarii, dwa nowe ogniska rzekomego pomoru drobiu zostały potwierdzone w powiecie bialskim. Wcześniej, w 2024 roku, choroba wystąpiła w miejscowościach Dołhołęka i Rzeczyca, gdzie dotknęła hodowli kur rzeźnych i kurczaków rzeźnych. Po wykryciu ognisk wszystkie ptaki zostały zutylizowane, a teren poddano szczegółowej dezynfekcji.

W promieniu 3 i 10 kilometrów od miejsc wystąpienia choroby ustanowiono strefy zapowietrzone oraz zagrożone, w których wprowadzono ograniczenia dotyczące m.in. transportu drobiu i jaj.

Charakterystyka rzekomego pomoru drobiu

Rzekomy pomór drobiu (Newcastle disease) jest chorobą wirusową, która znajduje się na liście chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania i zwalczania w krajach Unii Europejskiej. Choroba ta jest wysoce zakaźna i może powodować poważne straty ekonomiczne w sektorze drobiarskim.

Do charakterystycznych objawów rzekomego pomoru drobiu należą: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg, duszności oraz wybroczyny na błonach śluzowych. Chociaż wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi, kontakt z nim może powodować podrażnienia spojówek i górnych dróg oddechowych.

Ptasia grypa zaatakowała stado drobiu. Pierwsze przypadki w 2025 roku

Działania zapobiegawcze

Wprowadzone przez wojewodę obowiązkowe szczepienia oraz zakazy mają na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa i zabezpieczenie hodowli drobiu w regionie. Władze apelują do hodowców o przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz współpracę z lekarzami weterynarii. Szczegółowe informacje dotyczące zasad postępowania w strefach zagrożonych można uzyskać w lokalnych inspektoratach weterynarii.

Województwo lubelskie, jako istotny obszar produkcji drobiarskiej w Polsce, musi sprostać zagrożeniu epidemicznemu, aby zapobiec dalszym konsekwencjom ekonomicznym i sanitarnym.

Idź do oryginalnego materiału