Obroty faktoringu spadły o 1,7% r/r do ok. 111,9 mld zł w I kw. 2024

2 tygodni temu

Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) spadły o 1,7% r/r do ok. 111,9 mld zł w I kw. 2024 r., podał PZF. Z usług firm należących do PZF korzysta w tej chwili 24,8 tys. przedsiębiorstw. Przekazały one do sfinansowania 7 mln faktur.

„Spowolnienie gospodarcze jest cały czas widoczne. Utrzymujące się wysokie stopy procentowe czy malejaca siła nabywcza konsumentów, miały wpływ na utrzymywanie się w I kwartale 2024 r. ujemnej dynamiki obrotów, odnotowywanych przez rynek faktoringu w Polsce. Nie pomaga też sytuacja w Europie. Słaba kondycja gospodarek głównych partnerów handlowych Polski, szczególnie Niemiec, ale także Francji i Wielkiej Brytanii, wpłynęły na spadek eksportu towarowego do tych państw i w konsekwencji zadziałały hamująco na skalę finansowania, po jakie sięgali przedsiębiorcy korzystający z usług faktoringu” – powiedział przewodniczący komitetu wykonawczego PZF Konrad Klimek, cytowany w komunikacie.

„Spadek obrotów wydaje się być niewielki i wierzę w to, iż się nie powiększy, ponieważ krajowi faktorzy wykazują się dużą zdolnością do sprawnego reagowania na negatywne dla branży zjawiska. Potrafimy gwałtownie dostosować się do potrzeb klientów, zaoferować nowe rozwiązania produktowe i techniczne, a także zwiększyć elastyczność w ocenie transakcji faktoringowej. Widać to choćby po rosnącej liczbie przedsiębiorców sięgających po ten prosty i efektywny rodzaj finansowania należności – faktur” – dodał.

Polski Związek Faktorów (PZF) zrzesza większość podmiotów świadczących usługi faktoringowe w Polsce. Skupia w tej chwili 5 banków komercyjnych i 19 wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania. Należy do niego także 6 podmiotów o statusie partnera.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału