Ochrona obwodowa obiektów

1 rok temu

Wyzwania w ochronie obiektów infrastruktury krytycznej

Ochrona obiektów, w tym infrastruktury krytycznej przed niepowołanymi osobami jest priorytetem. Mając na wyposażeniu zwykłe kamery bez wbudowanych funkcji analitycznych, bezpieczeństwo obiektu w dużej mierze spoczywa na pracownikach ochrony. Takie podejście ogranicza możliwości szybkiego zadziałania – weryfikacji i ewentualnej eliminacji potencjalnego zagrożenia.

Podobna sytuacja występuje w przypadku braku bezpośredniej integracji pomiędzy różnymi systemami detekcji, takimi jak kamery i centrale alarmowe. Praca operatora jest wtedy bardzo utrudniona, ponieważ wszelkie alarmy pochodzące z systemów alarmowych, napłotowych czy radarowych weryfikuje on w osobnych oprogramowaniach. Czynności te są czasochłonne i ograniczają skuteczność działania wewnętrznych procedur, co skutkuje opóźnionym powiadamianiem lokalnych służb i wolniejszym reagowaniem.

Pracę spowalniają również luki w zabezpieczeniach, np. w postaci niewystarczającej liczby kamer lub ich złego rozmieszczenia. Ze względu na fakt, iż zwykle kamery są zwrócone tylko w jednym kierunku, ich pole widzenia jest ograniczone, co może powodować niekompletny obraz chronionego obiektu. Dodatkowo, o ile podczas śledzenia podejrzanego operator ma opóźnienie w sterowaniu kamerami, cel łatwo ucieknie z pola widzenia. Inne ryzyko jest takie, iż podczas zmiany szerokości sceny, tak aby cel był cały czas widoczny, aktualizacja zawartości może przebiegać wolno, a detale mogą być trudne do odróżnienia. Brak możliwości wczesnej oceny sytuacji i podjęcia natychmiastowej interwencji zwiększa potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.

Rozwiązania firmy Bosch w zakresie telewizji przemysłowej oferują wiele zaawansowanych funkcji wykrywania zdarzeń, które pomagają sprostać strategicznym celom ochrony. Oferują także integrację z systemami radarowymi.

Rozwiązania firmy Bosch

Przepisy prawne wymagające zabezpieczenia ważnych obiektów infrastruktury przed kradzieżami, wandalizmem lub aktami terroru są coraz bardziej restrykcyjne. Wytyczne formułowane przez amerykańską organizację non-profit NERC-CIP oraz europejski program ochrony infrastruktury krytycznej EPCIP określają standardy bezpieczeństwa oraz ochrony związane z wykrywaniem, oceną i reakcją na podejrzanych zbliżających się do ogrodzeń obiektów o strategicznym znaczeniu.

Niezależnie od tego, jakie wytyczne mają zastosowanie dla danego obiektu lub regionu, oferta firmy Bosch zapewnia sprawdzone rozwiązania ochrony obwodowej terenu, wyposażone w zaawansowane funkcje analityczne mające na celu zwalczanie prób naruszenia bezpieczeństwa. Funkcje te zapewniają bezproblemową integrację z innymi złożonymi systemami chroniącymi obiekt, takimi jak kontrola dostępu czy wykrywanie strzałów z broni, a choćby z systemami ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

Dodatkowo, integrując systemy wykrywania sygnału radiowego z systemami monitoringu Bosch można zrealizować rozwiązanie z automatycznym naprowadzaniem, które działa jak spójny inteligentny system pokazujący obraz sytuacji lepiej oraz z większych odległości. Mając na uwadze, iż kamery stałopozycyjne o wysokich parametrach pokrywają sceny o długości ok. 100 m, a obrotowe do kilkuset metrów, stosowanie radarów może znacznie zwiększyć zakres wykrywania i poziom bezpieczeństwa obiektów.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Rozwiązania firmy Bosch przeznaczone do ochrony zewnętrznej mogą odgrywać istotną rolę w ochronie krytycznych zasobów. Połączenie sieciowych kamer ruchomych czy stałych z funkcjami Starlight X oraz HDR X umożliwiających pracę przy słabym oświetleniu, a także modułów termowizyjnych, pozwala stworzyć rozbudowany system z funkcjami analitycznymi do ochrony zewnętrznej, w tym wykrywania przekroczenia ogrodzenia, pozostawienia obiektu, podejrzanego zachowania osób i innych zaprogramowanych przez użytkownika algorytmów.

Jedną z powszechnie stosowanych serii kamer obrotowych do ochrony obwodowej jest MIC IP. Poza doskonałymi parametrami, charakteryzują się one unikalną budową, dzięki czemu mogą być montowane bezpośrednio na szczycie masztu pionowo do góry lub pionowo w dół, jeżeli wymaga tego sytuacja. Dodatkowo, w napędach tych kamer zastosowano nowoczesne, bezluzowe, wytrzymałe przekładnie zębate, które przez cały okres użytkowania sprawdzają się lepiej niż napędy paskowe. W efekcie nie ulegają rozkalibrowaniu przez wiele lat, co zapewnia utrzymanie stałych miejsc dla predefiniowanych pozycji czy tras obserwacji.

Wśród kamer stałopozycyjnych, firma Bosch oferuje kamery termowizyjne z różnymi wersjami obiektywów, wyposażone w zaawansowaną analitykę wideo. Dzięki doskonałej jakości sieciowe kamery termowizyjne Bosch DINION z technologią Intelligent Video Analytics zapewniają obraz w rozdzielczości QVGA lub VGA z odległości do 610 metrów, co ułatwia interpretowanie informacji.

W szerokiej ofercie firmy dostępne są także kamery stałopozycyjne, a jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie modeli jest Bosch FLEXIDOME IP starlight 8000i. Rozwiązania z tej serii wyposażone są we wbudowany moduł PTRZ umożliwiający zdalną kalibrację kamery przez aplikację mobilną lub przeglądarkę internetową. W dowolnym momencie, gdy tylko administrator systemu stwierdzi, iż kamerę należy przekonfigurować, może natychmiast przystąpić do pracy – bez konieczności jechania na obiekt, wchodzenia na drabinę czy podnośnik.

fot. Bosch Security and Safety Systems

Szybka reakcja, dzięki analizie bezpośrednio w kamerze

Wszystkie kamery w ofercie firmy Bosch wyposażone są w zaawansowane systemy analityki wideo, które doskonale klasyfikują obiekty na osoby, samochody, rowery czy ciężarówki. Wyniesione, bezobsługowe systemy (m.in. infrastruktury krytycznej) są dzięki temu dobrze chronione i nieczułe, np. na zwierzęta podchodzące do ogrodzenia, ruchy drzew, zmienne warunki atmosferyczne czy ogólnie pojętego tła. Pozwala to w znacznym stopniu ograniczyć fałszywe alarmy oraz czas i koszty operatorów ochrony monitorujących takie zdarzenia.

Wspomniana technologia w kamerach Bosch umożliwia interpretowanie scen, dzięki czemu operatorzy mogą szybciej i bardziej efektywnie reagować na zagrożenia w ochronie zewnętrznej obiektów lub innej infrastruktury. Inteligentne kamery poza dostarczaniem danych wizyjnych przesyłają również metadane, czyli matematyczny opis obserwowanej sceny, w którym zawarte są informacje o wielkości wykrytych obiektów, proporcjach, dominującym kolorze, trajektorii ruchu i wiele innych. Dzięki temu algorytm jest w stanie skutecznie odróżnić tło od poruszających się obiektów. Przyczynia się to również do znacznego zmniejszenia obciążenia sieci i pamięci masowej przez strumieniowanie tylko niezbędnych danych, a ponieważ każda z kamer pracuje niezależnie, infrastruktura jest bardziej odporna i niezawodna.

Działanie funkcji analitycznych, choćby w bardzo trudnych warunkach, prezentuje poniższy film.

Automatyczny system zapewniający szybkie i skuteczne wykrywanie

System bezpieczeństwa w szczególnych przypadkach może zostać wyposażony w system radarowy. Najlepiej, jeżeli zostanie zintegrowany bezpośrednio z systemem kamer, ponieważ połączenie sygnału z radarów wraz z obrazem wizyjnym jest najbardziej efektywne przy monitorowaniu rozległych obszarów. Radary mogą z powodzeniem współpracować z kamerami ruchomymi Bosch, wysyłając do nich koordynaty GPS wykrytego obiektu. Kamera typu MIC czy Autodome na podstawie tych danych może zmienić swoją prepozycję na przesłaną przez system radarowy, co gwarantuje szybsze i płynniejsze wykrywanie potencjalnych naruszeń bezpieczeństwa. Dodatkowo, śledzenie automatyczne jest szybsze i dokładniejsze niż manualne, a funkcja automatycznego naprowadzania kamer zapewnia automatyczną, inteligentną analizę śledzenia, co jeszcze poszerza możliwości całego systemu.

Korzystanie z takich technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego pozwala zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów oraz poprawia szybkość działania systemu. Wszystkie zarejestrowane informacje są ze sobą łączone, dostarczając ochronie kompleksowy obraz sytuacji maksymalizujący niezawodność działania systemu bezpieczeństwa.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa danych

Rozwiązania firmy Bosch do systemów ochrony zewnętrznej spełniają także najwyższe standardy kompleksowej ochrony danych. Obejmują one klucze uwierzytelniania sieciowego dla poszczególnych elementów sieci, zarządzanie uprawnieniami użytkownika oraz szyfrowanie na poziomie sprzętowym z kluczem kryptograficznym zapisanym w unikatowym układzie Trusted Platform Module.

Funkcja Intelligent Tracking reaguje w czasie rzeczywistym

Alarm w systemach monitoringu może być wyzwolony z wielu źródeł, poprzez podstawowe zdarzenia, takie jak detekcja ruchu czy aktywacja wejścia alarmowego do którego podłączono, np. czujkę ruchu, ale także zaawansowane algorytmy klasyfikacji obiektów czy systemu radarowego.

Po wyzwoleniu alarmu funkcja Intelligent Tracking zaczyna automatycznie śledzić poruszające się obiekty. Dynamiczna regulacja pola widzenia w czasie, gdy kamera wykonuje obrót, pochylenie lub zoom, zapewnia, iż wszystkie obrazy są przechwytywane z optymalną wyrazistością, aby umożliwić analizę obrazu w ruchu. W przypadku większej liczby obiektów w polu, operator może wybrać jeden za którym kamera będzie podążać.

Bezproblemowa integracja z wieloma systemami

Oprócz współpracy z innymi produktami firmy Bosch oraz jej partnerów, wszystkie rozwiązania ochrony zewnętrznej terenów o znaczeniu krytycznym pozwalają na łatwą integrację z innymi systemami. Obejmuje to m.in. kontrolowanie wystrzałów, technologię radarową, systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji czy oświetlenia. Wielopoziomowe rozwiązania firmy Bosch do ochrony obwodowej oraz terenów przylegających dzięki kamer termowizyjnych i kamer działających przy słabym oświetleniu oraz technologii analizy wideo można także integrować z systemami innych wiodących producentów systemów zarządzania sygnałem wizyjnym, w celu zapewnienia wszystkich kluczowych cech systemu bezpieczeństwa.

Efekt wdrożenia systemu

W przypadku ochrony obwodowej i dalekiego zasięgu istotnym elementem jest wczesne ostrzeganie i szybka reakcja na potencjalne zdarzenia. Przytoczone powyżej poszczególne elementy systemu, takie jak kamery obrotowe MIC i Autodome, kamery stałopozycyjne serii 8000 oraz kamery termowizyjne serii 8000 pozwalają skutecznie zabezpieczyć obiekt. Wykorzystują przy tym doskonałą jakość obrazu oraz algorytmy analityczne. Dodatkowo, istnieje możliwość ich integracji z systemami radarowymi, które mogą wspomóc ochronę perymetryczną, umożliwiając wykrywanie obiektów niebędących jeszcze w polu obserwacji kamer. Taka kompletna oferta urządzeń pozawala skutecznie zabezpieczyć każdy obiekt infrastruktury krytycznej.


www.boschsecurity.com/pl/pl

Idź do oryginalnego materiału