Z inicjatywy sekretarza stanu Jacka Czerniaka w dniu 31.10.2024 r. odbyło się spotkanie dotyczące projektu nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu.
Uczestnicy spotkania
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji i związków branżowych rolników oraz związków hodowców zwierząt, które zgłosiły swoje uwagi do tego projektu w trakcie konsultacji publicznych przeprowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po udostępnieniu projektu rozporządzenia przez Komisję Europejską.
Omawiane tematy
W trakcie spotkania urzędnicy ministerstwa informowali o postępie prac nad projektem rozporządzenia prowadzonych na forum Grupy Roboczej ds. Zwierząt i Zagadnień Weterynaryjnych (Dobrostan Zwierząt) w Brukseli. Natomiast przedstawiciele branży przedstawili swoje najważniejsze postulaty. Branża podkreślała zagrożenia związane z ewentualnym wejściem w życie projektowanych przepisów, które w znaczący sposób mogą wpływać na opłacalność chowu i hodowli zwierząt gospodarskich.
Minister Czerniak podkreślił, iż Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prace nad tym rozporządzeniem traktuje priorytetowo, z uwagi na znaczenie jakie ma transport zwierząt dla produkcji zwierzęcej w Polsce.
Projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej
Komisja Europejska 7 grudnia 2023 r. przedstawiła projekt nowego rozporządzenia dot. dobrostanu zwierząt podczas transportu. Stanowi on częściową realizację zobowiązania Komisji do przeprowadzenia przeglądu prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie dobrostanu zwierząt.
Najważniejsze zmiany w projekcie
Najważniejsze zmiany względem obowiązującego rozporządzenia nr 1/2005 obejmują:
- ograniczony czas transportu i więcej przerw na odpoczynek;
- zwiększenie dostępnej przestrzeni – określono minimalną przestrzeń, jaka musi być dostępna dla transportowanego zwierzęcia, w zależności od wagi i gatunku;
- poprawę warunków wywozu zwierząt poza UE – wniosek zawiera szereg nowych wymagań mających zapewnić, iż nowe przepisy UE będą skutecznie stosowane również w przypadku wywozu zwierząt, aż do miejsca przeznaczenia w państwie spoza UE;
- określenie dopuszczalnych temperatur podczas transportu – wniosek przewiduje ochronę zwierząt przed ekstremalnymi temperaturami (zarówno wysokimi, jak i niskimi). Wprowadzono specjalne przepisy dotyczące zwierząt wrażliwych, takich jak zwierzęta w ciąży, kury nioski po zakończeniu cyklu produkcyjnego i cielęta nieodsadzone od matki;
- maksymalne wykorzystanie narzędzi cyfrowych, w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych i ułatwienia egzekwowania przepisów transportowych.
Źródło: MRiRW