Polska gospodarka przyspieszy do niemal 4% w 2025 r., ocenił minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, iż istotny jest horyzont długoterminowy dla perspektyw koniunktury w Polsce i aby wieloletnia, długoterminowa ścieżka wzrostu była możliwie wysoka „potrzebujemy inwestycji w gospodarkę przyszłości”.
„Wzrost gospodarczy musi przestać być tylko takim trochę efektem ubocznym ambitnych europejskich polityk. Ma służyć społeczeństwu, służyć gospodarce i musi być – tak jak powiedziałem – celem samym sobie. Aby tak się jednak stało, potrzebujemy własnych kompetencji technologicznych, nowoczesnego przemysłu i sprawnych mechanizmów finansowania innowacji. Potrzebujemy strategicznej niezależności. I Polska jest – moim zdaniem – doskonałym przykładem przykładem pozytywnych zmian. W zeszłym roku tempo wzrostu gospodarczego w naszym kraju sięgnęło niemal 3%. Byliśmy najszybciej rosnącą dużą europejską gospodarką. W tym roku jeszcze przyspieszamy. Szacujemy, iż tempo wzrostu gospodarczego będzie bliższe 4%” – powiedział Domański na Impact’25.
Minister wskazał, iż „skupiamy się na filarach silnej i odpornej polskiej gospodarki, nauce i innowacjach, technologiach przyszłości, transformacji energetycznej, inwestycjach infrastrukturalnych, budowie dynamicznego rynku kapitałowego oraz przejrzystego i przyjaznego środowiska biznesowego”.
„Rośnie rola polskiej giełdy w w indeksie MSCI Emerging Markets. Naszym celem musi być uwolnienie potencjału krajowych inwestorów, także w obszarze Private Equity i Venture Capital, bo to te inwestycje napędzają te bardziej ryzykowne, ale też przełomowe inwestycje” – powiedział Domański.
„Kapitał znajduje się w Europie w niestety w większości na nisko procentowanych rachunkach bankowych. Komisja Europejska wspólnie z Polską Prezydencją pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą dzięki zmobilizować ten kapitał i sprawić, aby inwestycje w nowe technologie w Europie mocno przyspieszyły” – powiedział szef resortu finansów.
Domański przypomniał, iż „w ostatnich latach niestety wielu najlepszych europejskich informatyków, wielu najlepszych naukowców wspierało rozwój rozwój technologii AI – niestety nie w Europie, tylko w krajach trzecich”
„To musi się zmienić i dlatego warto docenić nową inicjatywę Komisji Europejskiej Choose Europe for Science” – powiedział minister.
Źródło: ISBnews