Nowy okres rozliczeniowy w programie "Rodzina 800+" rozpocznie się 1 czerwca 20225 roku i potrwa do 31 maja 2026 roku. To pierwszy cykl wypłat 800 plus, gdy działać będą ograniczenia w dostępie do tego świadczenia, które w praktyce dotyczyć będą głównie dzieci z Ukrainy.
Zmiany w 800 plus. ZUS sprawdzi dodatkowe kryteria
Wnioski o ustalenie prawa do pobierania świadczenia 800 plus można było składać już od 1 lutego. Tym razem jednak świadczenie nie przysługuje już wszystkim dzieciom. Ograniczenia dotyczą dzieci z Ukrainy, które mogą otrzymać 800 plus, o ile w Polsce realizują obowiązek przygotowania przedszkolnego, szkolnego lub nauki w placówce wchodzącej w skład polskiego systemu edukacji. Reklama
Jak informuje ZUS, w polskich szkołach uczy się już ponad 200 tys. dzieci z Ukrainy, a liczba ta zwiększyła się po wprowadzeniu zmian w 800 plus o około 18 tys. przez cały czas jednak flagowe polskie świadczenie socjalne pobierało w kwietniu 2025 roku ponad 291 tys. rodziców dzieci z obywatelstwem ukraińskim.
Okazuje się, iż ZUS dokona realnej weryfikacji wypełniania obowiązku szkolnego przez dzieci i zrobi to dwukrotnie.
Tak ZUS zweryfikuje, czy dostaniesz 800 plus
Na pytania o szczegóły odpowiadał przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
"ZUS będzie weryfikował spełnienie dodatkowego warunku dotyczącego kształcenia dzieci obywateli Ukrainy w polskim systemie oświaty. Dotyczy to dzieci, których pobyt w Polsce uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy" - mówi Grzegorz Dyjak z centrali ZUS dla "Faktu".
Dodaje, iż weryfikacja ta będzie dokonywana dwukrotnie:
przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego przy wypłacie 800 plus.
To nowość, a przedstawiciel ZUS tłumaczy, iż taka weryfikacja będzie miała miejsce począwszy od nowego okresu oświadczeniowego, który rozpoczyna się 1 czerwca 2025 r.
Nowe 800 plus bez dodatkowych wniosków
ZUS zapewnia, iż nowe warunki i dodatkowa weryfikacja nie stanowią dodatkowych obowiązków dla beneficjentów 800 plus, a rodzice dzieci z Polski i Ukrainy powinni jedynie złożyć wniosek o to świadczenie. ZUS samodzielnie potwierdzi w Systemie Informacji Oświatowej realizacje obowiązku szkolnego.
Jak przypomina "Fakt", w MSWiA realizowane są pracę nad dalszym zaostrzeniem prawa do wypłat 800 plus dla Ukraińców. Rząd chce powiązać wypłaty tego świadczenia także z zamieszkaniem w Polsce i pracą w naszym kraju co najmniej jednego rodzica takiego dziecka.