Od dzisiaj zmiany w programie „Czyste powietrze”

8 miesięcy temu

Od 22 kwietnia następują zmiany w programie „Czyste powietrze”. Dowiedz się więcej, jakie nowości są proponowane. Ponadto możesz sie zapoznać ze szczegółami dotyczącymi spotkania na ten temat.

Dowiedz się, jakie zmiany w programie „Czyste powietrze” zaplanował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O programie „Czyste powietrze”

Pokrótce, program „Czyste powietrze” to polski program wsparcia dla mieszkańców w zakresie poprawy jakości powietrza. Konkretnie to, poprzez dofinansowanie termomodernizacji budynków oraz wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, ma mobilizować właścicieli budynków do dbałości o środowisko.

Co ma na celu?

Program oferuje dotacje lub pożyczki na zakup i montaż urządzeń grzewczych opartych na odnawialnych źródłach energii. Mianowicie, takich jak pompy ciepła, piece na biomasę. Ponadto umożliwia termomodernizację budynków, czyli poprawę ich izolacji termicznej.

Jest to inicjatywa rządowa mająca na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, oraz poprawę stanu środowiska i komfortu cieplnego w budynkach.

Środki na „Czyste powietrze”

Łączna kwota dofinansowania to aż 6,4 mld zł.

  • Ponad 145 tys. polskich rodzin otrzyma wsparcie.
  • Około 111 tys. źródeł ciepła zostanie wymienionych.
  • Blisko 100 tys. budynków zostanie zmodernizowanych energetycznie.

Nawiasem mówiąc, lider PAS (Polski Alarm Smogowy) — Andrzej Guła twierdzi:

Na chwilę obecną nie ma poważnej dyskusji skąd finansować „Czyste powietrze”. My wskazujemy dwa potencjalne źródła — przychody z ETS, ale też możliwe jest współfinansowanie tego programu instrumentami takimi jak zielone obligacje, obligacje „Czyste powietrze”.

Webinar o zmianach w programie

Eksperci Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz Instytutu Ochrony Środowiska przedstawią najważniejsze informacje dotyczące zmian w programie „Czyste powietrze”. Zasady zmieniają się od dzisiaj, tj. od 22 kwietnia 2024, a spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek — 25 kwietnia.

Formularz rejestracyjny na najbliższy webinar jest dostępny do 24.04.2024 r. do godz. 12:00 pod #Akademia Czystego Powietrza 2024

Lider PAS ocenia

Andrzej Guła, lider PAS podkreśla, iż zmiany w programie „Czyste powietrze” są potrzebne od zaraz. Jego zdaniem należy nałożyć nacisk na inwestycje termomodernizacyjne.

Zwraca uwagę, iż budynki jednorodzinne w Polsce są w „fatalnym stanie energetycznym”. Mianowicie ponad 30 proc. z nich nie ma docieplonych ścian zewnętrznych, co powoduje, iż energia, zamiast ogrzewać mieszkańców domu, ucieka z niego przez ściany, dach i okna.

Najlepszym, najzdrowszym i najtańszym paliwem jest to, którego nie zużyjemy. Gdybyśmy zainwestowali w to kilka lat temu, to gospodarstwa domowe co roku zużywałyby nie od 9 do 11 mln ton węgla, tylko dzięki poprawie standardów energetycznych, byłoby to ok. 5 mln ton węgla — argumentuje lider PAS.

Zmiany w programie „Czyste powietrze”

Od dzisiaj wchodzi nowa wersja programu. Zmiany obejmują trzy ważne elementy:

  1. Obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (tzw. lista ZUM). Lista ta ma zapewnić, iż urządzenia, które będą finansowane ze środków publicznych, będą spełniały określone normy techniczne. Mianowicie, nie będą narażać mieszkańców Polski na nadmierne koszty związane z ich użytkowaniem.
  2. Ograniczenie nadużyć. Dlatego wprowadza się możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach podstawowego poziomu dofinansowania.
  3. W trosce o osoby biorące dotację, zostaną wprowadzone też nowe zapisy umowne dot. dotacji z prefinansowaniem (wypłata zaliczki na konto wykonawcy po złożeniu do WFOŚiGW podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki z kopią faktury zaliczkowej). Ponadto dotyczące dotacji przez pełnomocnika (wymóg pełnomocnictwa z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy poświadczonym notarialnie).

Źródło: NFOŚiGW

Idź do oryginalnego materiału