Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.
W czwartek założyciel Bitcoin Ordinals, Casey Rodarmor, zaprezentował dokumentację nowego protokołu dla cyfrowych aktywów na Bitcoinie, znanego jako Runes.
Przełomowa aktualizacja ma zbiec się w czasie z nadchodzącym halvingiem. Oznacza to, iż będziemy świadkami kamienia milowego w historii Bitcoina. Tym razem istotnie wzrośnie zdolność protokołu Bitcoina do obsługi aktywów cyfrowych bezpośrednio na blockchainie.
Jako iż arena krypto to system naczyń połączonych, można spodziewać się, iż aktualizacja wpłynie nie tylko na samego Bitcoina. Zmiany odczują też jego pochodne, takie jak na przykład Bitcoin Minetrix. Projekt proponuje bezpieczne kopanie Bitcoina w chmurze, bez konieczności posiadania kosztownego sprzętu.
Czym są Bitcoin Runes?
Bitcoin Runes to nowy rodzaj aktywów cyfrowych, które można zapisywać na blockchainie Bitcoina. Runes to protokół dla wymienialnych tokenów, oparty na UTXO (Unspent Transaction Outputs) w sieci Bitcoin. Opiera się na mechanizmach konsensusu społecznego, które wcześniej rozpowszechniła inicjatywa Ordinals. Nowy protokół ułatwia tworzenie i przekazywanie aktywów cyfrowych bezpośrednio na blockchainie Bitcoina, co ma szansę całkowicie zmienić krajobraz generowania i wymiany tokenów w sieci Bitcoin.
Z analizy przeprowadzonej przez tradera o nicku ren (@0xren_cf) z firmy Electric Capital i opublikowanej na portalu X (dawnym Twitterze) wynika, iż Runes to największa aktualizacja od czasów wprowadzenia Ordinals. W swojej analizie ren wskazuje na kilka kluczowych cech i usprawnień, jakie niesie ze sobą Runes:
- Uproszczone transakcje: W przeciwieństwie do standardu BRC-20, który wymaga wielu transakcji do wygenerowania i odebrania tokenów. Runes uprasza cały proces do jednej transakcji.
- Możliwość rozszerzenia i otwarta droga do zmian na przyszłość: Protokół Runes wykorzystuje system oznaczania pól parzystych i nieparzystych w swoim protokole, co pozwala na przyszłe rozszerzenia i programowalność dzięki soft forks.
- Więcej przestrzeni dla nazw tokenów: Protokół Runes daje więcej dostępnej przestrzeni dla nazw tokenów. W standardzie BRC-20 ograniczała się ona do 4 znaków, w Runes będzie do 28.
- Wzmocnienie bezpieczeństwa: Nowy protokół Runes rozwiązuje kilka kwestii związanych z bezpieczeństwem, w tym zapobieganie podszywaniu się poprzez wykluczenie symboli Unicode oraz ograniczenie ryzyka blokady salda tokenów przez atakujących.
- Unikalne nazewnictwo tokenów: Nowe rozwiązanie wymusza unikalne nazwy dla tokenów, przez co nie będzie już możliwe tworzenie tokenów, o zduplikowanych nazwach. Nazwy Runes krótsze niż 13 znaków będą stopniowo udostępniane na przestrzeni najbliższych 4 lat po wprowadzeniu aktualizacji. Uniemożliwi to natychmiastowe zagarnięcie najkrótszych nazw przez wąskie grono użytkowników.
Jednym z najbardziej innowacyjnych aspektów protokołu Runes jest podejście do emisji i transferu tokenów. Rozwiązanie Runes wykorzystuje system oparty na UTXO (Unspent Transaction Output). Tokeny są emitowane bezpośrednio w UTXO podczas transakcji, która określa ich początkową podaż, symbol tickera i precyzję dziesiętną. Ten mechanizm nie tylko łączy się ściśle z pierwotnymi zasadami projektowania Bitcoina. Umożliwia też bardziej wydajne i elastyczne zarządzanie bilansem i transferem tokenów.
Wprowadzenie Runestones, w jeszcze większym stopniu poprawia wydajność protokołu. Te instrukcje, przechowywane w katalogu OP_RETURN transakcji, usprawniają przejście Runes z katalogu wsadowego do wyników, a ponadto zapewniają kompatybilność w systemie oznaczania pól parzystych i nieparzystych.
Użytkownicy powinni jednak zachować ostrożność i zwracać uwagę na wykorzystane tagi. Runestones oznaczone jako parzyste mogą powodować spalenie konkretnych Runes. Sam Rodarmor nazywa ten proces Cenotaph, od nazwy symbolicznego grobowca, w którym jednak próżno szukać prawdziwych szczątków. Cenotaph stanowi swoiste zabezpieczenie protokołu Runes, coś na kształt okresowych porządków.
Wizja na przyszłość
Protokół Runes ma wspierać szeroką gamę aplikacji i interakcji. Od skomplikowanych zapisów, które mogą wpływać na funkcje cyfrowych kolekcji, po usprawnianie działania puli płynności off-chain dla transakcji na Runes. To istotna szansa dla sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi) na blockchainie Bitcoina. Nic dziwnego, iż społeczność z niecierpliwością wyczekuje zbliżającej się aktualizacji.
Nastawienie na wydajność i uproszczenie transakcji wpisuje się w obserwowany od jakiegoś czasu zwrot w stronę rosnącej decentralizacji. Podobną strategię wybrał jakiś czas temu Bitcoin Minetrix. Projekt w przemyślany sposób łączył decentralizację z kopaniem oryginalnego BTC na długo przed zapowiadaną aktualizacją. Być może twórcy Bitcoin Minetrix przewidzieli kierunek rozwoju blockchaina jeszcze przed halvingiem.
Projekt Bitcoin Minetrix działa na blockchainie Ethereum. Widać więc, iż blockchain Bitcoin nie zaamierza pozostawać w tyle za wydajnymi rozwiązaniami konkurencji.
Ordiswap Labs opublikowało wpis na X (kiedyś Twitter), w którym podkreśla potencjał protokołu Runes, który może wzmocnić ekosystem DeFi na Bitcoinie. Protokół Runes ma zapewnić prosty system dla tokenów na blockchainie Bitcoina, z unikalnym modelem emisji i lepszym wskaźnikiem on-chain footprint. Bacznie przyglądamy się temu rozwiązaniu i już się cieszymy na to, jak w najbliższych miesiącach zmieni się ekosystem BTC DeFi! – czytamy na profilu Ordiswap Labs.
Protokół Runes ma być uruchomiony w kwietniu 2024 roku, w okolicach bloku 840 000. To wydarzenie będzie miało miejsce w czasie halvingu Bitcoina.
W momencie pisania tego tekstu cena $BTC wynosi niecałe 70.000 USD.
Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.