Od października nowe zasady wystawiania L4. Ma być szybciej i bezawaryjnie

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Elektroniczne zwolnienia lekarskie już nikogo nie dziwią, jednak ZUS informuje o istotnych zmianach tego systemu już od 1 października. Ma być prościej zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów, a zmiany obejmą producentów aplikacji gabinetowych.


Październik przyniesie kilka zmian dla pacjentów, a nowe regulacje mają dotyczyć zaświadczeń lekarskich (e-ZLA), a także wniosków o rehabilitację leczniczą. jeżeli nowe zasady nie będą przestrzegane, ZUS będzie mógł odmówić przyjęcia dokumentów.


Ważne zmiany w L4 już od października


Nowy interfejs dla aplikacji gabinetowych powstał już w drugiej połowie czerwca, jednak w życie wejdzie dokładnie 1 października. Celem jest uproszczenie procesu wystawiania zwolnień lekarskich, co ma ułatwić pracę lekarzom i życie pacjentom. Modyfikacja ma dotyczyć zarówno aplikacji odpowiedzialnych za obsługę L4, jak i wniosków o rehabilitację leczniczą.Reklama


ZUS w komunikacie informuje, iż "od 1 października 2024 r. Zakład będzie udostępniał tylko jedną wersję interfejsu dla producentów Aplikacji Gabinetowych o numerze 1.17", a zmiany dotyczyć będą:
wniosku o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (PR-4 ) w zakresie danych adresowych osoby zainteresowanej oraz danych adresowych placówki, w której wystawiono wniosek,wniosku w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (OL-FZLA) w zakresie danych adresowych lekarza oraz danych adresowych miejsca wykonywania zawodu.


Nowe L4. Ułatwienie dla lekarzy i pacjentów


Pod tymi skomplikowanymi określeniami mają kryć się ułatwienia dla każdej ze stron. Nowy interfejs i lepsza walidacja danych sprawią, iż zwolnienie lekarskie wystawione będzie dokładniej i szybciej. Niższe ma być także ryzyko błędów w danych osobowych oraz adresowych, a także sprawniejsza ma być obsługa wniosków o różnego rodzaju świadczenia, w tym rehabilitację leczniczą.
Szybciej wystawione L4 oraz większa pewność odnośnie danych przesłanych do ZUS to z pewnością ulga dla pacjentów. Zakład przypomina także producentom aplikacji gabinetowych, iż niewdrożenie wymaganych zmian z początkiem października może przynieść realne problemy:
opóźnienie w wydawaniu zwolnień lekarskich;zwłoka w procesie rehabilitacji pacjentów;konieczność poprawy danych pacjenta.
ZUS w efekcie odmówi przyjęcia dokumentów, a to może wpłynąć na terminowość realizacji świadczeń, w tym wypłat zasiłku chorobowego.
Idź do oryginalnego materiału