Od Sieradza uczą się inni

5 godzin temu

Kilkanaście milionów złotych oszczędności na samych tylko opłatach związanych z emisją CO2. Spadek zużycia węgla o kilkadziesiąt procent. To najważniejsze korzyści płynące z budowy w Sieradzu nowoczesnej, geotermalno-biomasowej ciepłowni

– Ciepłownia pracuje w Sieradzu od ponad roku. Hybrydowa technologia, którą mamy tutaj zastosowaną, daje bardzo duże możliwości alternatywnego wykorzystywania wszystkich zainstalowanych w ciepłowni źródeł energii – tłumaczy Witold Stefaniak, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sieradzu.

Właśnie ta spółka miejska zrealizowała inwestycję przy ul. Zachodniej. W jej ramach powstała nie tylko ciepłownia geotermalno-biomasowa, ale również moduł wysokosprawnej kogeneracji współpracujący z ciepłownią. Wyprodukowana energia elektryczna wykorzystywana jest na potrzeby własne ciepłowni, natomiast pozyskana energia cieplna wspomaga jej pracę.

Całkowita moc ciepłowni geotermalno-biomasowej wynosi 33 MW. Ciepło produkowane w nowo powstałym obiekcie zaspokaja zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę mieszkańców Sieradza przez ok. 8 – 9 miesięcy w roku, bez konieczności uruchamiania kotłów węglowych.

– Tym samym zmniejszyła się emisja gazów cieplarnianych emitowanych ze spalania węgla o ok. 40 tys. ton CO2 rocznie, co spowoduje zmniejszenie opłat z tego tytułu, które ponosiło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sieradzu – tłumaczy prezes.

Zróżnicowanie źródeł energii cieplnej pozwoli Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej dostosować się do sytuacji rynkowej w zakresie cen nośników energii. Szacowane organicznie zużycia węgla w skali roku to około 70 – 80 procent. o ile ciepłownia spali o tyle procent mniej węgla, nie będziemy musieli kupować uprawnień do emisji CO2. W skali roku to jest kilkanaście milionów złotych oszczędności.

Łączna wartość inwestycji wyniosła 129,887 mln zł netto. PEC Sp. z o.o. pozyskał na ten cel dofinansowanie z NFOŚiGW w Warszawie w wysokości 72 794 859,39 zł. Pozostała kwota, zabezpieczająca w pełni realizację projektu, zostanie pokryta z niskooprocentowanej pożyczki z NFOŚiGW.

Idź do oryginalnego materiału