Od stycznia 2025 roku zaczną obowiązywać nowe taryfy na dystrybucję paliw gazowych. Podwyżki sięgną blisko 25 proc. Przeciętny odbiorca powinien spodziewać się podwyżek rzędu 5-8 proc. w zależności sposobu wykorzystywania gazu. Najbardziej wyraźnie podwyżki cen gazu dotkną odbiorców wykorzystujących gaz do przygotowania posiłków. Najmniej ogrzewających gazem domy.
Od połowy grudnia znamy już zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) taryfy na dystrybucję paliw gazowych dla należącej do Orlenu Polskiej Spółki Gazownictwa. Ten operator systemu dystrybucyjnego zaopatruje w gaz ok. 7,5 mln klientów.Reklama
Nowe taryfy dystrybucyjne na gaz
Nowe taryfy przewidują wzrost stawek opłaty dystrybucyjnej średnio o 24,7 proc. w stosunku do stawek z taryfy nr 12. Zmienione stawki obowiązywać mają od 1 stycznia 2025 roku:
"W konsekwencji od początku 2025 roku rachunki za gaz dla najpopularniejszych grup taryfowych wzrosną od około 2 zł 60 gr do niespełna 30 zł miesięcznie", podaje Urząd Regulacji Energetyki.
Jednak na całkowitą wysokości rachunku za gaz składa się nie tylko opłata dystrybucyjna, ale także koszt zakupu paliwa gazowego i opłata abonamentowa.
O ile faktycznie wzrosną ceny gazu na rachunku?
Od stycznia 2025 roku zmieni się stawka opłaty dystrybucyjnej i odblokowana zostanie opłata abonamentowa, ale niezmienna pozostanie taryfa na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny. URE wylicza, iż odbiorcy wykorzystujący gaz w różnych celach powinni spodziewać się podwyżek cen gazu rzędu:
do przygotowania posiłków od stycznia 2025 roku powinni podziewać się rachunków wyższych o
7,84 proc. w przypadku gazu wykorzystywanego do przygotowania posiłków;5,36 proc. w przypadku gazu wykorzystywanego do podgrzewania wody;5,25 proc. w przypadku gazu wykorzystywanego do ogrzewania domu.
Urząd zakłada, iż ostatnie zatwierdzenie przez Regulatora taryf na sprzedaż gazu nastąpi w 2027 roku. Odblokowanie cen gazu nastąpi zatem w 2028 roku.