Odbojnice przemysłowe – stosowanie i bezpieczeństwo
Odbojnice przemysłowe przeznaczone są stosowania w różnego rodzaju obiektach (w tym przemysłowych), w celu zabezpieczenia znajdującej się w nich infrastruktury oraz zapewnienia bezpieczeństwa ich pracownikom i użytkownikom. Sprawdzają się m.in. w ciągach komunikacyjnych, rampach przeładunkowych, bramach wjazdowych, na parkingach lub w obrębie słupów energetycznych czy oświetleniowych.
Odbojnice przemysłowe, podobnie jak bariery drogowe (autostradowe) muszą być odporne na uderzenia, ale jednocześnie w przypadku ich wystąpienia minimalizować uszkodzenia sprzętu logistycznego. Zbyt wytrzymałe odbojnice przemysłowe mogą być niebezpieczne, ponieważ zderzenie z nimi nie będzie się różnić od zderzenia z betonową ścianą. Dopasowanie adekwatnej średnicy rury oraz wysokości rozwiąznia jest zadaniem trudnym i musi być poprzedzone dokładną analizą masy wykorzystywanego w obiekcie sprzętu oraz prędkości z jaką się poruszają.
Należy zaznaczyć, iż odbojnice przemysłowe mają za zadanie przejąć energię kinetyczną uderzenia, co w efekcie powoduje ich deformację lub odkształcenie, dlatego po wystąpieniu takiego zdarzenia powinny być wymienione na nowe egzemplarze.
Rodzaje odbojnic przemysłowych
Odbojnice przemysłowe można można podzielić na dwie podstawowe grupy:
- przeznaczone do ochrony infrastruktury – bram, ścian, instalacji wysokociśnieniowych, słupów konstrukcyjnych, regałów itp.,
- służące do ochrony pracowników przed urządzeniami poruszającymi się po hali lub strefami niebezpiecznymi, takimi jak zmiany wysokości, obniżenia posadzek itp.
W zależności od kształtu dostępne na rynku rozwiązania to m.in. odbojnice przemysłowe słupowe, proste, narożne – przypominające literę L, a także podobne do litery U. Oferowane są również, cieszące się dużą popularnością modele paletowe, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w halach produkcyjnych, magazynowych oraz sklepach, a także modele kątowe wykorzystywane na rampach oraz wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Ciekawym typem są odbojnice przemysłowe do regałów, zabezpieczające ich rogi przed uszkodzeniem czy modele wiszące, ograniczające wysokość przejazdu dla pojazdów (przede wszystkim wózków widłowych z masztami).
Odbojnice przemysłowe – wytyczne prawne
Odbojnice przemysłowe i wymagania dotyczące ich stosowania nie są określone w polskim prawie. Nie istnieją przepisy określające konieczność ich wykorzystania w obiektach przemysłowych, ani wytyczne dotyczące wymagań technicznych (jedynym określonym parametrem jest wysokość barierek komunikacyjnych do oddzielenia ruchu pieszego od wózków widłowych, która wynosi minimum 1100 mm). Mając to na uwadze, decyzja o wyposażeniu obiektu w odbojnice przemysłowe należy wyłącznie od inwestora.
Trzeba ponadto wspomnieć, iż w związku z brakiem krajowych wymagań w zakresie stosowania odbojnic przemysłowych często wykorzystuje się normę europejską DIN 4844, określającą kolorystykę elementów zapewniających bezpieczeństwo, które powinny być żółto-czarne lub biało-czerwone.
Dobór odbojnic przemysłowych
Odbojnice przemysłowe coraz częściej brane są pod uwagę już na etapie projektowania obiektu, co pozwala na ich adekwatne dopasowanie. Na wstępnym etapie projektu najczęściej dobiera się rozwiązania dla bram, słupów konstrukcyjnych oraz ścian nośnych i działowych. Kompletne zabezpieczenie obiektu można natomiast zrealizować dopiero po kilku miesiącach jego użytkowania, ponieważ pozwala to wskazać miejsca, w których zastosowanie dodatkowych odbojnic jest niezbędne.
Wspomniany brak wytycznych prawnych prowadzi w wielu przypadkach do błędów w ich projektowaniu i doborze. Przykładowo, w halach przemysłowych można znaleźć odbojnice przemysłowe wykonane z rur o średnicy 48,3 mm, które zastosowano w celu osłony słupów przed wózkami o masie 4–5 ton. Są to sytuacje o tyle komiczne, co jednak niebezpieczne.
Projektowanie i produkcja odbojnic przemysłowych
Może się wydawać, iż odbojnice przemysłowe to rury zespawane z kawałkiem blachy umożliwiającej ich montaż do podłoża, pomalowanie na żółte i czarne pasy. Jednak ich projektowanie oraz produkcja są o wiele bardziej skomplikowane i wymagają przeanalizowania kilku istotnych aspektów m.in:
- określenie wymiarów i miejsce zastosowania, ponieważ od tego zależy rodzaj materiału użytego do produkcji oraz sposób wykończenia powierzchni; odbojnice przemysłowe dzieli się na modele przeznaczone do użytku wewnętrz lub na zewnątrz obiektów, dodatkowo wśród tych pierwszych można wyróżnić rozwiązania do stosowania w miejscach suchych (np. magazyny, hale produkcyjne) oraz mokrych (np. mroźnie, chłodnie, zakłady produkcji spożywczej czy mięsnej),
- dobranie adekwatnych materiałów zgodnie ze zdefiniowaną wcześniej specyfikacją i miejscem zastosowania – użyta stal nie może być zbyt miękka, gdyż będzie się łatwo odkształcać, z kolei zbyt twarda może powodować zbyt duże uszkodzenia sprzętu, który w nie uderzył; grubość ścianek rur oraz podstaw powinna wynikać z testów i obliczeń, które zapewnią adekwatne funkcjonowanie odbojnic,
- określenie rodzaju mocowania, którego głębokość i wielkość pozwoli utrzymać element ochronny we adekwatnym miejscu oraz pochłaniać energię uderzenia i jednocześnie nie powodować uszkodzeń posadzki, do których może dochodzić w przypadku zbyt płytkiego osadzenia kotew,
- odpowiednie wykończenie powierzchni – odbojnice przemysłowe przeznaczone do stosowania wewnątrz obiektów w obszarach suchych są najczęściej śrutowane i malowane proszkowo na kolor żółty lub biały, z kolei modele zewnętrzne i do obszarów mokrych są cynkowane ogniowo po spawaniu, a następnie malowane proszkowo; po etapie malowania odbojnice przemysłowe okleja się taśmami odblaskowymi.
Odbojnice przemysłowe firmy Henkar
Firma Henkar zajmuje się produkcją, kompleksowym doradztwem, dostawą oraz montażem odbojnic przemysłowych. W jej portfolio znajdują się różnego rodzaju realizacje, począwszy od małych obiektów magazynowych, przez centra logistyczne czy hale produkcyjne, aż po lotniska. Dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobytym podczas pracy przy licznych przedsięwzięciach firma udoskonaliła proces projektowania, produkcji oraz montażu odbojnic przemysłowych, co zapewnia ich wysoką jakość.
Ponadto, firma ściśle współpracuje z klientami już od etapu projektowania, przez cały proces wdrożenia rozwiązania, a także oferuje wsparcie techniczne już po zakończeniu realizacji inwestycji.
www.henkar.pl