Odkrycie Orlenu pod niemiecką granicą. Skorzystają też lokalni mieszkańcy

4 miesięcy temu
Zdjęcie: Złoże Rzeczyca Źródło: X / Orlen


Ponad 100 tys. ton ropy naftowej wynoszą zasoby złoża Rzeczyca odkrytego przez Orlen w województwie lubuskim. Po zagospodarowaniu odwiertu, będzie on produkował ok. 16,5 tys. ton ropy naftowej rocznie.


– Złoże Rzeczyca jest jednym z największych odkryć ropy naftowej w Polsce w ostatnich kilkunastu latach. To duży sukces naszych geologów i inżynierów. Uruchomienie eksploatacji tych zasobów przyniesie korzyści nie tylko Orlen, ale również jednostkom samorządu terytorialnego, które otrzymują aż 90 proc. opłaty eksploatacyjnej z tytułu wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Oznacza to, iż uwzględniając planowane wydobycie, dodatkowe wpływy do budżetu gminy mogą wynieść choćby milion złotych rocznie – powiedziałIreneusz Fąfara, prezes zarządu Orlen.


Zastrzyk pieniędzy dla samorządów


Nowe złoże ropy w okolicach Świebodzina zostało odkryte odwiertem poszukiwawczym Rzeczyca-1, wykonanym w miejscowości Grodziszcze. Po jego zagospodarowaniu, odwiert będzie produkował ok. 16,5 tys. ton ropy naftowej rocznie.


– Przeprowadzone testy złożowe w odwiercie Rzeczyca-1 nie tylko potwierdziły istnienie zasobów ropy oraz możliwość ich komercyjnej eksploatacji, ale także wskazują na występowanie dodatkowych, dużych ilości surowca w pobliskich strukturach geologicznych. Z dużym prawdopodobieństwem możemy zatem spodziewać się tutaj kolejnych znaczących odkryć. To potwierdzenie słuszności nowej koncepcji poszukiwawczej, którą zastosowaliśmy w tym miejscu – powiedział Wiesław Prugar, członek zarządu Orlen ds. Upstream.


Wiercenie otworu Rzeczyca-1 rozpoczęło się w czerwcu tego roku i trwało 63 dni. Prace wiertnicze zrealizowało Exalo Drilling z Grupy Orlen. Otwór osiągnął głębokość końcową 2750 metrów.


Ropa będzie transportowana do Kopalni Radoszyn


Orlen planuje, iż ropa wydobywana z odwiertu Rzeczyca-1 będzie transportowana rurociągiem do pobliskiej Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Radoszyn.


Koncern przekonuje, iż uruchomienie eksploatacji tych zasobów przyniesie korzyści nie tylko spółce, ale również jednostkom samorządu terytorialnego, które otrzymują aż 90 proc. opłaty eksploatacyjnej z tytułu wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego".


Większość krajowego wydobycia ropy naftowej pochodzi ze złóż na terenie zachodniej Polski. Duża część z nich zlokalizowana jest właśnie w województwie lubuskim. Są to między innymi największe pod względem produkcji złoża Lubiatów, Międzychód, Grotów a także złoże Barnówko-Mostno-Buszewo. W ubiegłym roku produkcja ropy naftowej, kondensatu i NGL Grupy Orlen w Polsce wyniosła ok. 824 tys. ton.
Idź do oryginalnego materiału