Odsetek przedsiębiorstw z szerokopasmowym dostępem do Internetu wyniósł 98,7% w 2024

1 tydzień temu

Odsetek przedsiębiorstw posiadających szerokopasmowy dostęp do Internetu wyniósł 98,7% w 2024 r. (bez zmian r/r), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

„W latach 2020-2024 odsetek przedsiębiorstw posiadających szerokopasmowy dostęp do Internetu w skali całego kraju przekroczył 98%. Wysoki poziom wskaźnika świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu korzyściami płynącymi z możliwości łączenia się z siecią globalną. Wśród przedsiębiorstw dużych wartość ta oscylowała w granicach 100%” – czytamy w raporcie „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2024 r.”.

W przypadku średnich firm odsetek ten wynosił w br. 99,7%, małych – 98,5%.

W 2024 r. największy odsetek przedsiębiorstw posiadających szerokopasmowy dostęp do internetu wystąpił w województwie lubelskim (99,5%), najmniejszy – w świętokrzyskim (96,6%), podano także.

„Odsetek pracowników posiadających dostęp do Internetu w 2024 r. wyniósł 57,4%. W zależności od rodzaju prowadzonej przez przedsiębiorstwa działalności obserwuje się znaczne zróżnicowanie odsetka pracowników posiadających taki dostęp. W 2024 r. najwyższy wskaźnik wystąpił w podmiotach prowadzących działalność związaną z informacją i komunikacją (97,9%), natomiast najniższy odsetek pracowników z dostępem do internetu odnotowano w sekcji Dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja (43,9%)” – czytamy dalej.

„Zdecydowana większość przedsiębiorstw (93,1%) wyposażała swoich pracowników w urządzenia przenośne pozwalające na mobilny dostęp do Internetu; najczęściej były to podmioty duże (99,5%). Biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności, wszystkie przedsiębiorstwa z grupy naprawa i konserwacja komputerów i sprzętu komunikacyjnego wyposażały swoich pracowników w tego rodzaju urządzenia” – wskazano także.

W 2023 r. wśród państw członkowskich Unii Europejskiej największy odsetek pracowników z dostępem do Internetu w celach służbowych wystąpił w Szwecji (86,8%), najmniejszy zaś – w Bułgarii (39,7%). Polska z wartością wskaźnika – 55,3% znalazła się poniżej średniej unijnej wynoszącej 61,3%, podał Urząd.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału