
Zasady ustalania odszkodowania za wybite zwierzęta na skutek chorób oraz wprowadzenie uproszczonego systemu przemieszczania świń, bez świadectwa zdrowia — zakłada rządowy projekt nowej ustawy o zdrowiu zwierząt.
Chodzi o przyjęty przez rząd projekt nowej ustawy o zdrowiu zwierząt. Większość przepisów dotyczy obowiązków lekarzy weterynarii, ale nie tylko. Reguluje on także zasady ustalania odszkodowania za wybite zwierzęta na skutek chorób. Ponadto wprowadza alternatywny system przemieszczania świń. Chodzi o obniżenie kosztów dla rolników i usprawnienie przemieszczania zwierząt.
Projekt reguluje także kwestię szczepień psów. Konkretnie chodzi o terminy tego obowiązku.
Kto będzie musiał zawiadomić o chorobie zwierzęcia?
Według projektu ustawy obowiązek zawiadomienia o chorobie zwierzęcia będą miały osoby fizyczne i osoby prawne, które mają kontakt ze zwierzętami. Jednak nie tylko. Każdy, kto ma informację o chorobie zwierzęcia, będzie musiał o tym powiadomić lekarza weterynarii. Ponadto będzie trzeba zawiadamiać o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz.
Nowe zasady ustalania odszkodowania za wybite zwierzęta
Projekt określa nowe zasady ustalania odszkodowania za wybite na skutek choroby zwierzęta. Konkretnie chodzi tu o hodowców: bydła, świń, owiec, kóz, kur, kaczek, gęsi, indyków. Ponadto nowe przepisy przewidują zasady ustalania odszkodowania za wybite zwierzęta dla posiadaczy: perlic, przepiórek, kuropatw, bażantów, strusi oraz zwierząt jeleniowatych utrzymywanych w fermie.
Odszkodowanie za wybite zwierzęta wyniesie wartość rynkową zwierzęcia. Natomiast wartość rynkową zwierzęcia określi powiatowy lekarza weterynarii. W procedurze weźmie też udział dwóch rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza weterynarii. Chodzi tu o rzeczoznawców powołanych przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Rolnik niezadowolony z ustalenia odszkodowania za wybite zwierzęta będzie mógł w terminie miesiąca, od dnia doręczenia decyzji, wnieść pozew do sądu rejonowego.
Dodatkowo osobom, które przyczyniły się do szybkiej likwidacji choroby, wojewódzki lekarz weterynarii, na wniosek powiatowego lekarza weterynarii będzie mógł przyznać nagrodę. Chodzi tu o osoby, którym nie przysługuje odszkodowanie za wybite zwierzęta.
Rolnikowi, który poniósł koszty związane z zabiciem lub ubojem zwierząt, transportowaniem zwierząt lub zwłok zwierząt albo unieszkodliwieniem zwłok zwierząt, wykonując nakazy inspekcji weterynaryjnej będzie przysługiwał również zwrot faktycznie poniesionych wydatków.
Zapomoga za padłe zwierzę
Posiadaczowi zwierzęcia, który powiadomił o chorobie zwierzęcia, będzie przysługiwać zapomoga za zwierzę, które padło, zanim urząd Inspekcji Weterynaryjnej otrzymał to powiadomienie.
Wysokość zapomogi wyniesie 2/3 wartości rynkowej zwierzęcia.
Uproszczony system przemieszczania świń
Wyżej wymieniony projekt ustawy ustanawia także alternatywny system przemieszczania świń. Umożliwi on przemieszczanie świń, bez konieczności zaopatrywania ich w świadectwo zdrowia. Zgodę na takie przemieszczenie wyrazi powiatowy lekarz weterynarii. System będzie dotyczył wyłącznie świń przemieszczanych na terytorium Polski.

Odszkodowania za wybite zwierzęta to nie jedyne zmiany znajdujące się w projekcie nowej ustawy o zdrowiu zwierząt. Określa ona bowiem także nowe zasady przemieszczania zwierząt
fot. Canva
Posiadacz świni będzie zgłaszał za pośrednictwem systemu informatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej: ARiMR) zamiar przemieszczenia świni co najmniej na 4 dni przed planowanym przemieszczeniem. Następnie zgłoszenie zostanie przekazane przez system teleinformatyczny ARiMR do powiatowego lekarza weterynarii.
Szczepienie psów według nowych zasad
Według projektu opisywanej ustawy będzie obowiązek zaszczepienia psów powyżej 3. miesiąca życia oraz dzikich lisów.
Posiadacz psa będzie miał obowiązek zaszczepić go przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia. Następnie będzie musiał zaszczepić psa nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Lekarz weterynarii będzie prowadził wykaz posiadaczy psów zaszczepionych przeciwko wściekliźnie.
Omawiany projekt ustawy o zdrowiu zwierząt przewiduje również kary za niewykonanie obowiązków nałożonych w tej ustawie.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. w tej chwili projekt ustawy o zdrowiu zwierząt trafił do prac w Sejmie.