Odważne plany Vitalika Buterina dot. przyszłości Ethereum

cryps.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Vitalik Buterin


Vitalik Buterin twierdzi, iż kolejne aktualizacje mogą sprawić, iż Ethereum będzie tańsze w obsłudze i ogólnie znacznie szybsze, co umocni pozycje tej sieci na rynku.


  • Ethereum czekają kolejne zmiany, sugeruje Vitalik Buterin.
  • Programista chce umocnić rolę małych stake’ujących, a więc zdecentralizować swój projekt.

Vitalik Buterin chce zmian!

W poniedziałkowym wpisie na swoim blogu współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin rozważał kilka potencjalnych usprawnień modelu proof-of-stake. Celem jest sprawienie, iż by pozycja małych stakerów umocniła się, a także skrócenie czasu potrzebnego na emitowanie nowych bloków Ethereum, co w praktyce oznacza przyspieszenie pracy blockchaina.

Dziś, by zostać samotnym stake’ującym, potrzeba aż 32 ETH. Buterin zastanawia się, czy nie powinno się zmniejszyć tej bariery do 1 ETH: zwiększyłoby to decentralizację i zliberalizowało dostęp do procesu emisji etherów.

Dziś Lido Finance, wiodąca zdecentralizowana platforma do stakingu ETH, odpowiada za 28% wszystkich stake”owanych etherów. Po reformie wartość ta prawdopodobnie mocno by spadła.

Dalej Buterin przyjrzał się tempu działania blockchaina – w tej chwili sfinalizowanie transakcji w sieci Ethereum zajmuje choćby około 15 minut. Wynika to z faktu, iż postęp w tym procesie jest mierzony w epokach, które występują co 6,4 minuty. Każda epoka składa się z 32 slotów, co zwykle daje nowy blok co 12 sekund.

Jak wskazał dyrektor techniczny i współzałożyciel Blocknative, Chris Meisl, po upływie dwóch epok staje się nieopłacalne — z perspektywy kosztów — to, by blok w Ethereum został cofnięty przez atakującego. W tym momencie „można to uznać za niezwykle bezpieczne”. Buterin wskazał zaś, iż „ostateczność pojedynczego slotu” skróciłaby czas finalizacji do 12 sekund. W połączeniu z niższymi wymaganiami dotyczącymi stakingu, „właściwości Ethereum będą zgodne z adekwatnościami (bardziej scentralizowanych) łańcuchów [warstwy 1] zorientowanych na wydajności”.

Pectra

Wszystko powyższe to jednak potencjalna wizja przyszłości. Teraz zaś środowisko deweloperów przygotowuje się do aktualizacji Pectra, której pierwsze elementy mają zostać wdrożone w lutym 2025 roku.

Co zmieni Pectra? Ma znieść konieczność posiadania niewielkich ilości ETH w celu uiszczenia opłat za gaz w sieci głównej Ethereum czy sieciach warstwy 2.

Dziś opłaty za gaz w Ethereum, Base, Arbitrum, Optimism i kilku innych sieciach w ekosystemie Ethereum muszą być uiszczane w ETH, niezależnie od tego, jaki token jest przesyłany. Propozycja zawarta w Pectra, EIP-7702, to zmieni, umożliwiając użytkownikom płacenie opłat za gaz w innych tokenach i kryptowalutach. W praktyce każdy będzie mógł zlecić opłatę za gaz w danej usłudze na przykład w USDC.

Idź do oryginalnego materiału