W obliczu rosnącej konkurencji ze strony Blur, wiodący rynek NFT OpenSea ogłosił, iż tymczasowo zniesie 2,5% opłatę od sprzedaży i zmniejszy ochronę praw autorskich twórców, starając się sprostać szybkiej ewolucji rynku.
OpenSea wprowadza szereg zmian
Oprócz usunięcia opłaty rynkowej od transakcji na „ograniczony czas”, skutecznie odcinając swoje główne źródło dochodów, OpenSea napisała na Twitterze, iż będzie stosować tylko obowiązkową opłatę 0,5% od tantiem twórców od transakcji.
Opłata twórcza to zwykle od 5% do 10% części ceny sprzedaży, która jest płacona twórcy NFT. W ten sposób projekty NFT generują stałe przychody po początkowej sprzedaży tokenów.
Blur wypuszcza własny token i radzi chronić go przed konkurencją
Ruch platformy następuje po wielkim tygodniu dla Blur, wschodzącego rynku, który wystartował w październiku ubiegłego roku. We wtorek firma Blur przekazała swój token BLUR ponad 100 000 traderom NFT. Z kolei w środę poradziła twórcom projektu NFT, aby zablokowali swoje tokeny, aby uniemożliwić handel nimi na konkurencyjnej platformie.
Blur nie pobiera prowizji od operatorów.
Nieskuteczna reakcja OpenSea na konkurencję
Pod koniec zeszłego roku OpenSea wprowadziła szereg zmian w swoim podejściu do tantiem dla twórców. Ostatecznie administracja platformy stwierdziła, iż będzie honorować pełne tantiemy dla wszystkich projektów NFT utworzonych przed określoną datą w styczniu 2023 r. Jednak będzie stosować tantiemy tylko dla nowych projektów wykorzystujących narzędzie do aplikacji w łańcuchu.
Własne narzędzie do egzekwowania praw autorskich blokuje rynki, które ich nie egzekwują, w tym Blur. Ale najwyraźniej Blur był w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu. Dane on-chain wskazują na szybki wzrost liczby użytkowników Blur, a w przypadku OpenSea wręcz przeciwnie.
„Nastąpiła ogromna zmiana w ekosystemie NFT” – napisał na Twitterze OpenSea. „Zauważyliśmy, iż użytkownicy przenieśli się na rynki NFT, które nie w pełni egzekwują prawa autorskie twórców. Dziś ta zmiana dramatycznie przyspieszyła pomimo naszych najlepszych starań”.
Nowa era
„To początek nowej ery.” – oświadczyli administratorzy OpenSea. „Cieszymy się, iż możemy przetestować ten model i znaleźć równowagę dla wszystkich uczestników ekosystemu: twórców, kolektorów oraz nabywców i sprzedawców”.