OpenSea zwalnia połowę załogi. Kurs konkurencyjnej kryptowaluty wystrzelił

5 miesięcy temu

OpenSea, wiodąca w sektorze tokenów niezamiennych platforma do handlu NFT, ogłosiła właśnie daleko idące zmiany organizacyjne. Firma podjęła drastyczny krok polegający na zmniejszeniu liczebności załogi o całe 50% w celu „usprawnienia działalności operacyjnej” i ułatwienia uruchomienia „OpenSea 2.0”, czyli zupełnie nowej odsłony całej witryny. Wieści rozeszły się po rynku błyskawicznie, a powiązana z branżą konkurencyjna kryptowaluta BLUR zyskała w krótkim czasie ponad 30% wartości.

OpenSea zwalnia pracowników

Transformacja OpenSea to desperacka próba dostosowania się do gwałtownie zmieniającego się krajobrazu NFT i krypto, przestrzeni, która doświadczyła dramatycznych zmian i wyzwań od pamiętnych miesięcy z 2021 i 2022 roku, kiedy to w pewnym momencie wyceniano ją na oszałamiające 13,3 miliardów dolarów amerykańskich. Współzałożyciel i dyrektor generalny Devin Finzer podzielił się z prasą i społecznością swoimi spostrzeżeniami na temat motywacji stojących za nowymi zmianami i wizją na przyszłość na portalu X.

Finzer przyznał, iż OpenSea było ostatnio postrzegane raczej jako naśladowca niż lider w dziedzinie NFT. Podkreślił zaangażowanie firmy w nowe podejście, stwierdzając: „Chcemy poruszać się szybko, pewnie i profesjonalnie tak, aby podejmować więcej dużych ryzyk”.

fot. X (Twitter)

Decyzja OpenSea o zmniejszeniu liczby pracowników ma na celu stworzenie bardziej zwinnej i elastycznej organizacji, umożliwiającej firmie lepsze dopasowanie się do szybkiego tempa ewolucji rynku NFT. Przyjmując bardziej płaską strukturę organizacyjną, OpenSea dąży do zwiększenia swojej szybkości i innowacyjności. Pracownicy dotknięci zwolnieniami otrzymują kompleksowy pakiet wsparcia, w tym czteromiesięczną odprawę, sześciomiesięczną opiekę zdrowotną i usługi w zakresie zdrowia psychicznego oraz przyspieszone nabywanie akcji.

Cena konkurencyjnej kryptowaluty korzysta

Podczas gdy OpenSea przez cały czas posiada dużą bazę użytkowników, firma stanęła w obliczu trudnego krajobrazu, gdy rynek NFT zaczął tracić na sile, wraz ze spadkiem cen kryptowalut w 2022 r. Później dochodziły kolejne problemy i konflikty, a gwoździem do trumny okazało się uruchomienie konkurencyjnej platformy Blur stworzoną przez weteranów sektora tokenów niezamiennych. Na wieść o problemach dotychczasowego monopolisty kurs tokenów BLUR wzrósł o blisko 40% w ostatnich dniach.

fot. CMC

Głównym celem OpenSea 2.0 jest odnowienie platformy poprzez ulepszenie jej podstawowej technologii, zwiększenie niezawodności, szybkości i ogólnego komfortu użytkowania. Czy to wystarczy? Trudno powiedzieć. Beanie, jeden z wiodących influencerów w przestrzeni krypto, zasugerował, iż dotychczasowy monopolista powinien przekształcić się w zdecentralizowaną organizację autonomiczną (DAO), zrzucić użytkownikom token w formie airdrop-u i powrócić z przysłowiową tarczą na pierwsze miejsce w hierarchii.

fot. X (Twitter)
Idź do oryginalnego materiału