Opłacalność cenowa eksportu spadła, ale była wciąż na bezpiecznym poziomie w I kw.

1 tydzień temu

Wobec aprecjacji złotego w I kw. 2024 r. opłacalność cenowa polskiego eksportu obniżyła się, ale ze względu na dostosowanie się progowego kursu opłacalności wciąż kształtowała się na relatywnie bezpiecznym poziomie, ocenia Narodowy Bank Polski (NBP).

„Średni, deklarowany przez przedsiębiorstwa, kurs progowy opłacalności eksportu w euro był – w okresie wypełniania ankiety przez przedsiębiorstwa – mocniejszy od kursu rynkowego o 4,9% (wobec 5,5% przed kwartałem). W przypadku dolara kurs progowy opłacalności eksportu był natomiast, podobnie jak przed kwartałem, mocniejszy od kursu rynkowego o 4,2%” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.

„Zarówno odsetek eksporterów deklarujących brak opłacalności sprzedaży eksportowej, jak i wskazywany przez nich udział nieopłacalnego eksportu w przychodach z tego tytułu były nieznacznie niższe niż kwartał wcześniej i zbliżone do historycznej średniej. Udziały te były jednak wyższe niż przed rokiem. Jednocześnie w I kw. nieznacznie obniżył się – zarówno w relacji kwartalnej, jak i rocznej – odsetek przedsiębiorstw wskazujących kurs walutowy jako barierę rozwoju” – czytamy dalej.

Ostatnie badanie SM NBP odbyło się w marcu 2024 r. w badaniu SM NBP wzięło udział 2617 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki. Ze względu na przewagę w próbie przedsiębiorstw dużych, za którą jednak przemawia silna koncentracja zjawisk makroekonomicznych, wyniki badań ankietowych należy traktować z pewną ostrożnością. W próbie wyraźnie niedoreprezentowane są zwłaszcza mikro przedsiębiorstwa, zastrzegł bank centralny.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału